Димитър Радев: БНБ ще внесе 800 млн. лв. в бюджета тази година

19.02.2025 14:56 Спас Стамболски, БТА
Димитър Радев

Българската народна банка (БНБ) ще направи вноска в бюджета в размер на 800 млн. лв. за тази година. Това заяви в блицинтервю за БТА управителят на Българската народна банка Димитър Радев. Това се случва, след като през миналата година БНБ внесе в държавната хазна 660 млн. лв. Радев направи коментар относно вижданията на централната ни банка за бюджета, еврозоната, отминалото посещение на представители на Международния валутен фонд (МВФ) и поисканата от представители на "Възраждане" среща с него по-рано тази седмица.

В момента БНБ прави анализ на проекта на бюджет за 2025 г., който е получен "току-що" в институцията. Очаква се централната банка да не публикува своите коментари, както направи с предложения от служебното правителство проектобюджет в края на миналата година. Тогава по думите на Радев имаше "крайно неприемливи текстове, които пряко засягат БНБ".

По отношение на еврозоната и поетия ангажимент от Минстерството на финансите (МФ) да изпрати искане за извънредни конвергентни доклади до Европейската комисия и Европейската централна банка управителят на БНБ заяви, че ще ги подпише "без съмнение".

Като "опит за политическа акция с грешен адресат" Радев определи действията на представители на "Възраждане", които в понеделник влязоха в сградата на централната банка и поискаха непланирана среща с него.

Г-н Радев, парламентът току-що гласува да отпадне от дневния ред точката за вашето изслушване по повод твърденията на "Възраждане" за тайна мисия на МВФ. Как оценявате това решение?

- Аз, разбира се, бях в готовност да се включа, но оценявам решението на Народното събрание като правилно. Въпросът с мисията на МВФ беше достатъчно добре изяснен, включително в прессъобщенията на МФ и на самия МВФ.

Вероятно нямаше да се стигне дотук, ако по-рано тази седмица бяхте приели да се срещнете с представителите на "Възраждане".

- Вероятно. Разчетох тяхното "посещение" в БНБ не като опит за среща, а като опит за политическа акция с грешен адресат. Убеден съм, че подобни прояви нямат място в сградата на БНБ.

Какво мислите за представения проект на Закон за държавния бюджет за 2025 г.?

- Току-що получихме проекта и внимателно го проучваме. Когато сме готови, ще изпратим конкретни коментари до МФ.

Ще публикувате ли тези коментари?

- Вероятно не, ще се придържаме към традиционния си подход. Изключението, което направихме с проекта на служебното правителство, беше включването в него на крайно неприемливи текстове, които пряко засягат БНБ. На първо четене не виждаме тези текстове в новия проект.

Може ли да очакваме БНБ да направи вноска в държавния бюджет през 2025 г. и какъв ще е нейният размер?

- Да, в съответствие със Закона за БНБ. Общият размер на внесените средства ще възлезе на близо 800 млн. лв., от които 550 млн. лв. са за сметка на превишението на приходите над разходите на БНБ, а останалата част са за сметка на лихвени плащания към бюджета.

БНБ се очертава като една от малкото централни банки, които за втора поредна година реализират значителна печалба. Как го постигате?

- Краткият отговор е - знаем какво правим. Подробният отговор е в отчета на банката.

Не мога накрая да не Ви попитам за еврозоната. Ще подпишете ли искането за извънреден конвергентен доклад?

- Да, без съмнение.

Други от От страната и света

Само от победителите зависи колко още Сарафов ще е и.ф. главен прокурор! (Обзор)

Правосъдният министър Андрей Янкулов поиска бърза законодателна промяна, а не да се чака избор на нов ВСС Как и кога ще бъде освободен Борислав Сарафов от поста и.ф

Радев би и по преференции – 3 пъти повече от Борисов в София и 7 пъти от Бойко Рашков

Лидерът на "Прогресивна България" е шампион по личен вот с над 22 хил., само рекордът 15/15 на феномена Момчил Неков отпреди 12 г. остава недостижим Волейболният ас Владо Николов събра повече от

В неделя избирателите заблуждавали социолозите за кого са гласували - затова екзитполовете подцениха Радев

“В изборния ден хората прикриваха от социолозите вота си на макс! Такова нещо аз не помня!”, заяви проф. Михаил Константинов по повод на разминаването между прогнозите на социолозите за резултата на

Обсебен от тъмни мисли американец екзекутира с куршум в главата 7-те си деца

Сред жертвите е и негов племенник Обсебен от тъмни мисли 31-годишен американец екзекутира с изстрел в главата всяко едно от  седемте си деца, докато спят в неделя

Българският футбол след 35 г. пак трансферира Къти Цакев

Как от четвърти в света се превърнахме трайно в четвърти в групата Знаете ли каква е една от спортните дописки в нулевия брой на "24 часа"? Става въпрос за трансфер на Къти Цакев от "Берое" в "Рома"

>