Радио Китай: САЩ подновяват глобалната търговска война

12.02.2025 10:05 КМГ

На 10 февруари американският президент Доналд Тръмп подписа указ, с който обяви 25-процентно мито върху цялата стомана и алуминий, внасяни в САЩ. „Нито една страна няма да бъде изключение", съобщи Радио Китай. Ройтерс коментира, че по този начин САЩ ще предизвикат глобална търговска война.

Понастоящем 1/4 от стоманата и половината от алуминия в САЩ се внасят от чужбина. В отговор на заплахата на Тръмп Канада многократно заяви, че „готви ответни мерки". Френският външен министър Жан-Ноел Баро заяви, че ЕС ще се противопостави на всички мита, наложени от САЩ, и „няма да се поколебае да защити интересите си". Роберт Хабек, вицеканцлер и министър на икономиката на Германия, също посочи, че Европа ще реагира на едностранните търговски ограничения по „единен и решителен начин".

Администрацията на Доналд Тръмп се надява чрез налагане на високи мита върху вноса да възстанови промишленото производство, да поддържа заетостта и да увеличи приходите на САЩ. Фактите в миналото обаче доказват, че подобни мерки са разочароващи.

Мнозина са загрижени за това как Китай, като втората икономика в света, ще бъде засегнат от наложените от САЩ високи мита. Всъщност още през септември миналата година САЩ обявиха 25% мито върху износа на стомана и алуминий от Китай, но въздействието беше незначително, тъй като само 0,8% от изнасяните от Китай стоманени продукти са предназначени за САЩ. Френският президент Еманюел Макрон наскоро заяви, че мерките на Тръмп със сигурност ще доведат до по-висока инфлация в САЩ.

Търговска война не от полза за никоя икономика. Американската страна трябва да се вслуша в гласовете на търговските си партньори, да се погрижи реално за интересите на американските предприятия и потребители и да спазва правилата за лоялна конкуренция. САЩ трябва да разберат, че в края на краищата търговският протекционизъм носи само вреди, а не защита.

Други от От страната и света

Помощта за скъпия бензин: по 20 евро на месец за всеки с доход под 781 евро, който има автомобил (Обзор)

Няма нужда да се кандидатства, парите ще влизат автоматично по банковите сметки По 20 евро на месец ще бъде помощта за физически лица заради нарастващите цени на горивата

Майката на Николай Златков: Погребахме го, не успях да спра това, докато търсех истината за смъртта му

"Днес Ники беше погребан. Не можах да спра това да се случи в търсене на истината за смъртта му". Това пише във публикация във Фейсбук майката на загиналия край Околчица Николай Златков Ралица

На ден от финала - кой срещу кого в листите?

Лидерската битка в 25-и МИР: Радев срещу Борисов, Костадинов и бащата на Сияна, чака се само Слави. Президентът май каца и във Варна Майката на Митко от Цалапица повежда "Сияние" в Пловдивска

Камелия Нейкова: Почти двойно повече са заявленията за участие във вота във Великобритания

До момента са подадени над 20 800 заявления за участие във вота извън страната, като най-много традиционно идват от Турция, Обединеното кралство и САЩ

В новата формула за парното вече отчитат и класа на сградата - дали е енергийно ефективна, или не

Топлофикациите се задължават да дават в сметката данни за всички параметри, които влизат при пресмятането на енергията за общите части При изчисляването тази пролет на новите изравнителни сметки за

>