Полицията засилва охраната около храмовете в центъра на София

27.01.2025 16:34
Полиция СНИМКА: ГЕОРГИ КЮРПАНОВ

Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) засилва полицейското присъствие с цел осигуряване на обществения ред в районите около храмове в централната част на София. В обходите ще се включат и служители от Главна дирекция „Жандармерия, специални операции и борба с тероризма“, съобщиха от МВР.

Предстои провеждането на работна среща на ръководния екип на СДВР с представители на Светия Синод, на която ще бъдат обсъдени допълнителни конкретни мерки за недопускане извършването на противообществени прояви в храмовете и районите около тях.

Особено засилено ще бъде полицейското присъствие при по-голямо струпване на хора и по време на големите християнски празници. Служителите на реда ще следят и санкционират при извършване на нерегламентирана търговска дейност, просия и други нарушения, както и ще проверяват лица със съмнително поведение, пише БТА. 

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов се ангажира с решаването на проблема, след като вчера проведе среща по тяхно искане с народния представител от коалиция "БСП - Обединена левица" Атанас Атанасов, председателя на групата на коалиция "БСП за България" в СОС Иван Таков и председателя на АБВ Румен Петков, припомнят от МВР.

Разговорът с министър Митов е в резултат от поет ангажимент за справяне със зачестилите набези на криминални лица във и около столичните храмове, които будят все по-голямо притеснение у свещениците и миряните. Преди по-малко от две седмици Иван Таков, Атанас Атанасов и Румен Петков се срещнаха с протосингел Василий от катедралния храм "Света Неделя", който ги информира за проблема, посочиха от БСП-София в съобщение по въпроса.

Други от От страната и света

Загиналите при ПТП от началото на годината са с 22-ма по-малко спрямо 2024-та

Загиналите при пътнотранспортни произшествия (ПТП) от началото на годината до сега са с 22-ма по-малко в сравнение със същия период миналата година, каза Лъчезар Близнаков от ,

Сутрешният блок на бТВ с нов формат от средата на януари, без Цънцарова и Йочев май

Мария Цънцарова и Златимир Йочев може би слизат от екрана от началото на годината. Това е станало ясно днес в нюзрума на бТВ, съобщиха източници от телевизията пред „24 часа"

Азиатските фондови пазари последваха снощния растеж на Уолстрийт

С растеж приключиха днешните сесии водещите индекси на Токийската фондова борса, след като централната банка на Япония „Банк ъв Джапан" (Bank of Japan) повиши основната лихва до най-високо ниво от

Надцакване: ПП-ДБ събрали подписи за извънредно заседание още днес

В днешния петъчен ден депутатите явно са решили да се надцакват като за последно. ПП-ДБ са събрали подписи за свикване на извънредно заседание на парламента още днес - от 14 часа

МВР въвежда мерки за безопасно движение по пътищата по празниците

Още днес ще бъдат поставени допълнителни екипи на входно-изходните пътни артерии в София и около търговските центрове, така че да се контролира движението

>