Роднини на починали при коронарография пациенти на протест пред болницата в Сандански

27.01.2025 11:18 Тони Маскръчка
Болницата в Сандански.

Роднини на починали при коронарография пациенти се събраха на протест пред болницата в Сандански тази сутрин.

Протестът бе иницииран от близките на 60-годишния Любен Златарски, който е починал на 17 януари. Мъжът от дълги години живеел в Испания. Сега му предстояло, след отпуска, да се върне отново, но решил да си направи профилактичен преглед. Преди години е имал проблем със сърцето и му е правена коронарография в Испания. Имал стенокардия, но ЕКГ-то не давало пълна информация за състоянието му.

"Познавам Любчо повече от 40 години, дори сме далечни роднини. Преглеждал съм го и преди. Обясних му, че изследванията показват, че има стенокардия. Препоръчах да се направи коронарография. Обясни ми, че преди 12 г. са му правили подобно изследване в Испания, защото тогава сърцето му излязло от ритъм. Попитах го какво е решението му. Каза ми „Щом трябва ще го направим"", разказа завеждащият на кардиологичното отделение – д-р Станоев, който разговаря с близките на починалия Любен Златарски.

Допълни, че при интервенцията колегите му са видели, че единият съд е запушен, а стенозата му била е критична. Посъветван е бил за оперативна интервенция, но отказал.

"Колегите са пристъпили към поетапно отпушване на съда, но се е получила екстравазация – излизане на кръв извън съд. Поискана е помощ от софийска в болница и е транспортиран с придружаващ го наш колега. От колегите разбрахме, че преди да влезе в операционна зала сърцето му е спряло", допълни д-р Станоев.

Сестрата на починалия Ваня Златарска не обвини лекарите в Сандански за смъртта на брат си, но заедно с роднини на други починали поиска да не се правят такива интервенции, ако няма обучени специалисти и техника.

"Имаме много добра техника. Колегите са професионалисти. Спасили сме стотици животи. Сега чувствам вина, че го посъветвах да си направи това изследване, но пък имаше сериозни увреждания на сърцето. В същото време си мисля, че ако го бях отказал, можеше да се прибере и да почине вкъщи. Ние сме на първо място хора! Обидно е, че се твърди, че ние искаме да вредим на болния. Няма такъв лекар, който да иска да навреди на пациента! Гордея се с моето отделение!", допълни д-р Станоев.

Други от От страната и света

Учени обясниха защо романтичните комедии са неизменна част от телевизията по празниците

Американски социолози и психолози от Университета „Вирджиния Тек“ в щата Вирджиния потърсиха обяснение защо „Наистина любов“ и подобните романтични комедии са неизменна част от празниците

Интензивен е трафикът на граничните пунктове "Капитан Андреево" и "Калотина"

Изключително интензивен е трафикът на ГКПП "Капитан Андреево" на границата с Турция на вход за леки автомобили и на изход за товарни автомобили, съобщиха от Главна дирекция "Гранична полиция" към МВР

Индексите на Уолстрийт се насочват към растеж в празничната седмица

Водещите индекси на Уолстрийт се движат предимно с леки ръстове след началото на последната сесия за съкратената заради отбелязването на Коледа търговска седмица, предаде Си Ен Би Си

Три коли и автобус се блъснаха при верижна катастрофа във Враца

Три коли и автобус се сблъскаха в късния следобед на околовръстния път на Враца. Градски автобус по неясни още причини е спрял рязко. Три автомобила, които са карали след него

Завещание на седмицата: Спокойно с еврото в джоба, какво да правим (Видео)

Влизането на България в еврозоната от 1 януари 2026 г. е голяма промяна, но не и повод за паника. Истината е, че преходът към еврото вече е извървян от много държави и навсякъде най-важното се оказва

>