Денков поправи Борисов: С Асен Василев изпълнихме условията за еврото

23.01.2025 11:05
Николай Денков СНИМКА: Георги Палейков

Разбрах, че според Борисов ПП-ДБ е пречка към приемането на България в еврозоната. Първо, за да бъде приета страната ни, трябва да отговоря на техническите критерии от Маастрихт и да има прието законодателство. България е приета в чакалнята през 2020 г., но от 2018 г. до днес за първи път едва сега изпълняваме критерия за инфлацията. Така че през годините от 2019 до 2021 г., когато Борисов отговаряше за бюджета, ние не отговаряхме на критерия за инфлацията. Освен това през 2020 и 2022 г. имаше конвергентни доклади и освен проблема с инфлацията, се отбелязаха проблемите с корупцията и неработещата правосъдна система. Отделно не бяха приети необходимите закони. С бюджетите на Асен Василев успяхме да покрием критерия за инфлацията", така отговори Денков на критиката на Бойко Борисов от сутринта, че "Промяната" са единствената пречка за приема на еврото у нас.  

Бившият премиер изтъкна, че основният напредък по този път бил през 2023 г. по време на тяхното редовно правителство. "През месец март 2024 г. имаше решение на еврозоната, а и решение на Европейския съвет, на който присъствах и аз като премиер, в който изрично е написано че България покрива всички изисквания, очаква се само покриването на инфлацията. Ние си свършихме работата, така че остава редовното правителство на ГЕРБ да си свърши работата и да поиска извънреден конвергентен доклад", затвърди той. 

Въпреки това смята, че и ГЕРБ, и самите те са убедени, че влизането на България в еврозоната е от полза за хората и за бизнеса. Ще се намалят разходите за превалутиране, разходите на фирмите, ще се привлекат повече туристи и инвеститори, коментира бившият премиер Николай Денков от ПП-ДБ пред журналисти в парламента.

На въпроса ПП-ДБ твърда опозиция ли остава или има теми, по които биха постигнали съгласие с управляващото мнозинство Денков обясни следното: По делата ще ги съдим тях, по делата ни съдете и вие. Ние ще гласуваме според това кое е полезно за хората и бизнеса, а не според това коя партия какво е казала. Когато ГЕРБ предлага нещо полезно ще гласуваме с тях, когато ние го правим ще търсим подкрепа от всеки.  

Други от От страната и света

Ерик Дейн си отиде в деня, в който преди 20 г. се появи в “Анатомията на Грей”

Последните думи към дъщерите му: Живейте в настоящето, влюбете се, избирайте приятелите си мъдро 19 февруари 2006. В този ден е излъчен епизодът от втория сезон на сериала “Анатомията на Грей”

Андрей Янкулов кани юристи да изработят критерии за номиниране на позиции в съдебната система

Служебният министър на правосъдието Андрей Янкулов обяви, че ще покани представители на професионалните юридически общности и гражданския сектор на консултации за изработване на критерии за номинации

Експлозии разтърсиха Багдад и Ербил

Експлозии бяха чути тази вечер в иракската столица Багдад и в град Ербил, в Иракски Кюрдистан, съобщиха журналисти от Франс прес. Причината за силните експлозии в Багдад остава неизвестна

Отломки от иранска ракета удариха луксозен небостъргач в Дубай (Видео)

Отломки от иранска ракета, която е била прехваната от ОАЕ, удариха луксозен небостъргач в Дубай, пише "Дейли мейл".  Снимки и видеа в социалните мрежи показват как известната сграда Marina Tower 23

Цицелков: Пия, пуша, не си мълча, не съм удобен

Пия, пуша, не си мълча, не съм удобен, свалям апликации, звезди и каквото мине наоколо. Така започна своя публикация във фейсбук бившият служебен вицепремиер за честни избори Стоил Цицелков

>