688 новородени в Шумен, най-младата майка 14-годишна

21.01.2025 13:25 Галина Ганева

688 бебета, от които 363 момчета и 319 момичета се родиха в Шуменската болница през 2024 година. 690 бебета са проплакали през предходната 2023 година, съобщи в Деня на родилната помощ 21 януари началникът на Акушеро-гинекологичното отделение д-р Ивайло Балабанов. 70 дечица са се родили недоносени. На 14 години е най-младата майка, а най-възрастната на 58.

"Надяваме се броят на новородените да започне да нараства. Защото очертава се тенденция към намаляване", каза още д-р Балабанов. Желаещи да стават акушер-гинеколози поне през последните години няма.Според него това се дължи на високото ниво на отговорност в тази специалност. Както и на неадекватното заплащане.

На въпрос на "24 часа" какви са проблемите, които срещат отговорът е: "Все по-застаряващият персонал. Болшинството от лекарите са над 55 години". По думите на д-р Балабанов акушерство и гинекология не се научава и усвоява за 3-4 години. А процесът на обучение и натрупване на опит е много дълъг.

"Вие се хората, които в най-съкровените моменти на всяко едно семейство, като раждането, успявате да се грижите за живота на новородените и на техните майки. Признателен съм за усилията, които полагате за здравето на нашите деца. Запазете вдъхновението, с което работите и изпълнявате своя морален и професионален дълг", с тези думи кметът на Шумен проф. Христо Христов се обърна към персонала на Родилно отделение.

Тържеството пред болничния параклис "Св.Пантелеймон" уважиха и дарители на болницата. За здравето и благоденствието на лекари и сестри отец Димитър Николов отслужи водосвет.

Други от От страната и света

Калин Стоянов: Не Мирчев, а Пеевски и Борисов дадоха БТР-и на Украйна

"Единственото, което е направил Мирчев по казуса с бронетранспортьорите на МВР, е да се подпише редом до Пеевски, Борисов, Христо Иванов, Кирил Петков и Христо Гаджев

Близки на задържания Николай: Полицейски показания са копи-пейст, държали са момичета с момчета

Десислава Атанасова, майка на оставения в ареста след протестите Николай Алексиев, и една от сестрите му, заявиха в предаването "Здравей, България", че показания на полицаи от въпросната нощ са били

Мальовица открива на 14 декември зимния сезон с огнено шоу, музика и снежни игри

Курортът Мальовица се готви за голямо завръщане. След поредица от подобрения и обновявания, една от най-емблематичните дестинации в Рила ще посрещне първите си гости за зимния сезон на 14 декември

Меглена Кунева: В бюджета липсваше конкретност, увеличаването на заплатите не се решават проблемите

Липсва ми конкретност, няма примери за различните нужди в частите на страната. С увеличаването на заплатите не се решават проблемите в образованието. Въпросът е дали в следващите 10 години тази

Главчев сезира прокуратурата за нарушения в Министерството на културата

Сметната палата изпраща на Прокуратурата извлечения от одитния доклад за годишния финансов отчет (ГФО) на Министерството на културата за 2024 г. Това се случва за втора поредна година

>