Джамията на седемте девойки в село Подкова посреща и молещи се, и туристи

19.01.2025 15:14
Джамията в село Подкова е известна и зад граница с интересната си история.

Построена е за една нощ, реставрирана е за седем години – тя е известна вече и зад граница

Дървената джамия на близо 600 години в кирковското село Подкова пази легенда за своето създаване и освен молещите се мюсюлмани, привлича туристи от цял свят. Тя носи името на седемте девойки или "Еди къзлар джамиси", построена, според дърворезбованият надпис на входа й, през 1428г.

„Всеки в селото знае легендата, а благодарение на интернет и социалните мрежи, е известна и зад граница, коментира  кметът на селото Хълми Муса. Преди да го изберат за управник, е отговарял за реставрацията на дървената джамия.

Според разказите на местните дървената джамия е построена за една нощ от седем сгодени момичета, изпратили годениците си да се бият във война.

„Ние имаме традиция да правим така наречения чеиз. Когато разбират, че мъжете няма да се завърнат, седемте момичета решават да не се сгодяват повторно, продават чеиза си и построяват джамията за една нощ. Така хаир правят", разказват легендата местни жители. И допълват, че след като изграждат джамията, седемте девойки изчезват и повече никой не ги вижда.

Освен с легендата си, Джамията на седемте девойки е и образец на стара строителна технология. Дървената постройка е изградена без използването на нито един пирон, се казва в информация за забележителностите в община Кирково на интернет страницата на общинската администрация. Според публикацията през 2009 г. тя е възстановена, като е съхранена древната строителна технология, а обектът е обявен за паметник на културата.

По думите на кмета на Подкова Хълми Муса, реставрацията на дървената джамия, построена за една нощ според легендата, отнема седем години. За нея са изразходвани близо 50 кубика дървен материал, като за основната постройка е използван бук, събиран от балкана. Три години отнема само процесът по обработка и съхнене на дървото, разказва Хълми Муса. Той обяснява, че минарето е облицовано с дърво, като е и разширено, не по български модел. За него и за помощните сгради е използван друг вид дървен материал – чам.

„С чам е по-лесно, с талпи, но пак подбиран, за да си пасне едната постройка с другата", обяснява Хълми Муса.

По думите му, особено след реставрацията, Джамията на седемте девойки се е превърнала в притегателен туристически обект, а на 6 май – Гергьовден или Хъдърлез, в нея се събират по 3 – 4 хиляди човека. Едни идват, за да се помолят, а други с надежда за изцеление и вяра, защото в двора й се намират, по думите на местните, лечебни камъни, помагащи при различни болести. А през цялата година дървената джамия е обект на туристически интерес.

„Чак от Америка сме имали посетители. А от България най-много от Варна идваха, от Айтос също. Идват и на групички. Имали сме посетители от Франция, от Германия, от Австрия.", обяснява Хълми Муса и допълва, че част от посетителите са прибрали се за кратко от чужбина гурбетчии от региона.

А за да не връща хора, пожелали да я разгледат или да се помолят, Джамията на седемте девойки е отключена за посетители. На входната дворна врата на четири езика е дърворезбована в едно изречение легендата й: „Седем местни девойки, чиито годеници не се завръщат от война продават чеиза си и построяват тази джамия през 1428г. Името й „Джамията на седемте девойки е посветено на тях".

Други от Регион

Крадец разби врата на къща в карловско село, задигна климатици и телевизори

Размина се с условна присъда Жител на карловското село Иганово загуби много техника от дома си, похитен от крадец от близко населено място. За негов късмет обаче виновникът е бил спипан

Блъснаха пешеходец в Стамболийски

Пешеходец е бил блъснат в Стамболийски от лека кола, съобщават от МВР. Произшествието е станало около 16 часа на бул. "Тракия". Вследствие на удара пешеходецът е бил ранен и откаран за прегледи

Коли се блъснаха странично на изхода на Асеновград, движението е затруднено

Две коли са се сблъскали странично на изхода на Асеновград в посока село Мулдава, съобщиха от МВР.  Инцидентът е станал в 13,45 часа и един човек е пострадал след катастрофата

Бивш член на ИТН в Карлово: Трябва ли да питаме Радев, за да ползваме думата "прогресивен"?

Скандал няма, той се търси от хора, свързани с новата управляваща партия, коментира Лъчезар Бакърджиев "Прогресивно Карлово" и "Прогресивна България" са две коренно различни наименования

Поне година ще възстановяват пътя след свлачището край Пампорово

На този етап то все още е активно Най-малко година ще е нужна за възстановяване на пътя след свлачището край Пампорово. Търсят се алтернативни обходни маршрути след падането на огромна земна мака

>