Прегръдката със сенсей Явор, който урежда нещата, засенчи обвинението на Кирил Петков (Обзор)

10.01.2025 22:30
Прегръдката между сенсей Явор Дянков и Кирил Петков
Кирил Петков със симпатизанти преди да му повдигнат обвинение. СНИМКА: ЙОРДАН СИМЕОНОВ

След 50 минути в прокуратурата той вече ще отговаря за длъжностно престъпление

Почти три години след задържането на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова съпредседателят на “Продължаваме промяната” Кирил Петков официално беше обвинен, че като министър- председател е наредил незаконния им арест.

“Не съм извършил престъпление”, многократно повтори той, преди да влезе в кабинета на наблюдаващия прокурор Ангел Кънев, а и когато го напусна.

Да го подкрепят пред сградата на бившия спецсъд на ул. “Черковна”, бяха депутатите от ПП-ДБ, кметовете на София и Благоевград Васил Терзиев и Методи Байкушев, общински съветници, симпатизанти на Петков, както и съпругата му Линда. Сред множеството се оказа и някогашният му треньор по карате Явор Дянков. Неговото присъствие обаче беше разкрито заради реплика, която изрича, прегръщайки Петков. Той пък сърдечно се обръща към него с “о, сенсей” (в каратето се използва в смисъл на учител).

Думите на треньора, който към 10,50 ч, когато се разигра случката, беше неизвестен, бяха доловени, тъй като цялата изява на Петков на ул. “Черковна” се излъчваше във фейсбук страницата на ПП.

“Само да ти кажа с две думи -

уредено е всичко, няма да се притесняваш,

говорено е. Горе главата, с баща ти сме ги хванали нещата, да знаеш”, прошепва в ухото на Петков Дянков, докато го прегръща. Той му благодари, но съпредседателят на ПП всъщност благодареше на всеки, с когото се ръкуваше. Заради тези думи се наложи по-късно да обяснява кой е сенсей.

“Моят треньор по карате от 5-годишна възраст, зарадвах се да го видя пред прокуратурата. Беше с голямо желание да ме подкрепи. Абсолютно нямам никаква идея какво ми каза в този момент. Още когато бяхме деца, се опитваше да ни подкрепя, малко да героизира”, обясни Петков. Репликата на Дянков предизвика много коментари в социалните мрежи, а видеото с нея бе изрязано от записа, който окончателно публикува страницата на ПП.

Петков пък призова подкрепата да “бъде в рамките на закона”, защото “не съм извършил престъпление и съм сигурен, че съдът ще ме оправдае”.

Извън случката, която засенчи самото обвинение, целият престой на Петков в прокуратурата продължи около 50 минути. Сам разкри, че

не е давал обяснение

пред наблюдаващия прокурор Ангел Кънев. И на него му обяснил, че не е извършил престъпление. С адвокатката му Даниела Доковска поискали промяна на мярката за неотклонение, която сега е “подписка”. Тъй като това е най-леката мярка, вероятно са настоявали въобще да няма такава.

Също като него и наблюдаващият прокурор Ангел Кънев беше доста словоохотлив. Той дори съобщи, че не е гласувал от 10 години в отговор на упрека на Петков, че е бухалка. Разказа и подробно защо чак сега се стига до обвинение. Причината била, че заради честите промени в законите разследването се прехвърляло от столичното следствие в националното, а оттам в Комисията за противодействие на корупцията, която го получила, когато дори нямала правомощия. Прокурор Кънев съобщи, че обвиненията на Петков са две.

“Длъжностно лице, което тотално си е превишило правата,

наредил е, без да има такива законови основания, да бъдат арестувани определени хора, наредил е на полицейски служители, без те да имат правомощия, да извършват действия по разследването”, обясни магистратът. Той добави, че по делото били разпитани много свидетели, но сред тях не са Асен Василев, Лена Бориславова и Бойко Рашков, които били в кабинета на Петков на 17 март 2022 г. Тогава е задържането на Борисов, Горанов и Арнаудова. Причината била, че свидетелите казали, че те нямат отношение. Бойко Рашков например през цялото време мълчал.

Други от От страната и света

За GenZ Дядо Коледа е скучен, Чичо Гринч - кисел, но спасява купона

През инфлуенсърите - новите джуджета, желаните подаръци са преживявания, пътувания, концерти, обучения Днешните деца все по-малко харесват образа на класическия Дядо Коледа и все повече Гринч

Зоните за паркиране в София безплатни по празниците

Зоните за почасово платено паркиране в София няма да работят в празничните дни, съобщиха от Столичния градски транспорт на официалната си фейсбук страница

Турски ТИР падна в канавката на Прохода на републиката

Турски ТИР катастрофира на Прохода на Републиката. Тежкотоварният камион е все още в канавката и затруднява движението. Катастрофата е станала край град Килифарево днес по обяд

Вижте как София опустя заради коледните празници (Снимки+видео)

Обикновено пълните улици на столицата днес са почти празни. Ежегодно по това време заради празничните дни хиляди се прибраха по родните места, за да прекарат време със семействата

АЕЦ „Козлодуй” отново включи шести блок

Шести блок на АЕЦ „Козлодуй" бе включен в електроенергийната система на страната днес след принудителното му спиране в неделя. Съгласно изискванията на технологичния регламент натоварването на

>