Стотици кукери разтърсват Разлог, гостуват групи от Северна Македония, Гърция и Сърбия

10.01.2025 09:59 Тони Маскръчка
Стотици кукери ще дефилират на Международния фестивал в Разлог. СНИМКА: Община Разлог

И тази година над 2200 участници с разложка хубост на моми и ергени ще огласят града

Много кукери ще огласяват с хлопки и ще гонят злото в Деветото издание на Международния фестивал в Разлог на 17 и 18 януари.

 И тази година "Старчевата" приветства първия ден на Новата година с над 250 чауши, с над 2200 участници - с разложката хубост на моми и ергени, на цели семейства в традиционни носии, със звънците на разложките чауши от седемте махали, с огромното разложко хоро.

Заради уникалния си празник Разлог е град-пазител на традициите.

През годините Международният кукерски карнавал „Старчевата" се утвърди като едно от най-вълнуващите събития не само в региона, но и в цяла България. 

Карнавалът се организира от община Разлог под патронажа на Министерството на културата и Федерацията на европейските карнавални градове. Специален гост на карнавала и тази година ще бъде президентът на федерацията Ларс Алгел.
 Чауше, кукери, джамали, бабугери, станчинари, ще разтърсят града под Пирина. 

Гостуват карнавалните групи „Мулен Руж" и „Струма" от Р Северна Македония, карнавална група „Патра" - Гърция, „Раковички люде" – Сърбия, атрактивни български групи от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич, Разлог и др.

 IX-ят Международен кукерски карнавал „Старчевата" 2025 ще бъде открит с официална церемония на 17 януари от 17:30 часа на площад „Преображение" в Разлог. Карнавалното шествие започва в 10:00 часа на 18 януари 2025 година.

Гостуваща изложба „Кукерски игри-феерия от багри, магия и мистерия" пък ще бъде открита в навечерието на фестивала в Исторически музей-Разлог. 

Изложбата на Регионален исторически музей-Ямбол е по покана на Община Разлог и Историческия музей и ще бъде открита на 16 януари в 16 часа.

Пътуващата изложба представа кукерските игри и традиции в Ямболско, които също се отличават с многообразие, устойчивост и старинност. В изложбата ‚Кукерски игри-феерия от багри, магия и мистерия" са включени 13 манекена, разположени в четири отделни композиции, както и различни и изключително характерни за региона маски и няколко броя табла, които ще предоставят на посетителите повече информация и снимков материал.

Други от От страната и света

Млади специализанти отказаха на частни клиники, за да работят в общинска болница

Двама млади специализанти подсилват екипа на Отделението по нервни болести в болницата в Горна Оряховица. Д-р Теофила - Константина Русева и д-р Александър Давидов вече поемат тежки дежурства в

Глобиха мъж, залял с ракия и ударил с чаша по главата жена си заради студено ядене

1100 лв. глоба ще трябва да плати мъж, който ударил с чаша по главата жена си в дома им в Петрич. Районният съд призна М. П. за виновен, че при условията на домашно насилие

17 машини са на терен заради зимната обстановка в Хасковска област

Общо 17 машини са били на терен по пътищата от републиканската мрежа през изминалото денонощие в Хасковска област, съобщи за БТА дежурният в Областно пътно управление

Нашите полярници днес стигат до българската база на остров Ливингстън

Българският научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) премина успешно протока Дрейк – едно от най-опасните места за корабоплаване, на път за остров Ливингстън, Антарктида

Българската мафия бълва перфектно фалшиво евро в Испания

Каталунската полиция (Mossos d'Esquadra) съобщи, че 45-годишен мъж е арестуван в Ампоста (Тарагона) за вкарване в обръщение на цял куп фалшиви банкноти от по 200 евро, произведени в България

>