Николай Денков: Силви Кирилов е най-вероятния шеф на парламента

06.12.2024 08:17
Николай Денков

За нас най-рисковано е Пеевски да установи диктатура
Не знам дали днес ще има председател на парламента. Опитваме се да създадем мнозинство, защото това ще е най-доброто решение. Ясно е, че това няма да бъде политическо решение от типа - коя партия е по-важна от друга. Бюджетът чака и ако няма до 5 януари ще е много голям проблем. Това каза бившият премиер и депутат от ПП-ДБ акад. Николай Денков.

И обясни, че няма мнозинство благодарение на ГЕРБ и ДПС. Днес ще се направи 11 опит да се състави парламент.

ГЕРБ подкрепя всеки, който няма шанс, каза още той. Вчера пък се очертало, че най-вероятния кандидат за шеф на парламента е Силви Кирилов.

Секунди преди да натиснем копчетата на пултове говорих с БСП и те казаха, че нямат съгласие от ГЕРБ да подпишат декларацията за санитарен кордон. След това, което стана вчера трябва да седнем и да изговорим какво се случва при тях, каза още Денков.

"ДПС-Ново начало", когато видят, че някой ще натисне копчето и кандидат ще се избере, те го подкрепят, защото са токсични. Не трябва да се поддаваме на внушения, че като гласува някой за теб ти си него, каза още Денков.

Ако има мнозинство за председател и ДПС се прикачи към него ще означава, че той не е избран с гласовете на ДПС, а те са се прикачили към мнозинството. Санитарният кордон е да се изолира Делян Пеевски, защото е вреден за България. До каквото се е докоснал то си отива. Колкото повече глас и тежест има този човек, толкова повече ще вреди, каза още Денков.

Аз не знам какво ще се случи днес, защото не знам на кого се е обаждал снощи Борисов и кого е притискал Пеевски. Днес ще видим в зала, каза още Денков.

Приоритети пред 51-ото НС са бюджетът и Законът за Съдебната власт.

Никой не е казвал, че Силви Кирилов ще става служебен премиер, каза още Денков.

С решението си Явор Божанков и Даниел Лорер гарантираха това Народно събрание да не започне работа. Това тежи на тяхната съвест, каза Денков.

Аз не говоря с Борисов. Колеги от ДБ говорят с него и ГЕРБ. Нормално е в една коалиция да има различна оценка на риска. Те смятат, че най-рисковано е да не се работи с ГЕРБ и ДПС, защото това ще ни отклони от европейската линия, а за нас най-рисковано в момента е Пеевски да установи диктатура в България с помощта на Борисов. Оценяваме и двата риска, каза още той.

Други от От страната и света

Вижте отчета на министерството на икономиката и индустрията за 2025 г.

Министерството на икономиката и индустрията публикува отчета си за 2025 година.  1.Икономически растеж През 2025 г. българската икономика запазва устойчив растеж и се нарежда сред водещите в

67 пощенски станции в Добричко са оборудвани с техника и видеонаблюдение

Териториалното поделение на „Български пощи" в Добрич е в пълна готовност за смяната на лева с еврото от 1 януари 2026 година, заяви ръководителят инж. Светослав Гочев

Здравната каса: 3890 са били в игрални зали по време на "хоспитализация"

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) информира за констатирани сериозни несъответствия в отчетените хоспитализации на здравноосигурени лица. Предварителен анализ на данни за първото полугодие

Пуснаха банкнота от 0 евро с катедралата „Св. Александър Невски“

Сувенирна банкнота "Нула евро" (Zero Euro) е издадена като колекционерски предмет по повод въвеждането на еврото в България. Банкнотата няма парична стойност и не е законно платежно средство

Завърши реконструкцията на трети междуселски път в община Монтана този мандат

KAMEЛИЯ АЛЕКСАНДРОВА Цялостната реконструкция на пътя между селата Николово и Долно Белотинци в община Монтана завърши с божествен водосвет, отслужен от отец Емил и отец Николай от храм „Свети Свети

>