Георги Георгиев: Знакова за Стара София къща отиде в историята

04.12.2024 09:16
Георги Георгиев Снимка: Фейсбук/Георги Валентинов Георгиев

Докато се радвахме, че Къщата с ягодите ще бъде възстановена, една друга знакова за Стара София къща отиде в историята.

Преди дни назначената от Васил Терзиев за главен архитект е издала разрешение за строеж на 7-етажен блок на мястото на къщата на ул. „Стара планина" №9.

Помня добре битките, които водихме за спасяването на тази знакова за София къща. Преди няколко години кметът Фандъкова и главният архитект Здравков поискаха възобновяване на сваления статут на сградата като паметник на културата. НИНКН стартира процедурата, а за да бъде запазена сградата през това време, арх. Здравков издаде заповед за служебно изработване на подробен план. Така беше спряна възможността за издаване на разрешение за строеж. Сложна серия от процедури – с една цел, опазване на една от малкото сгради в София, която още след построяването ѝ в началото на 20 в. се появява на специално издадена пощенска картичка.

Да, обаче в последните седмици, новото ръководство на Столична община и направление „Архитектура и градоустройство" е предприело друга серия от процедури, които са премахнали всички защити върху къщата.

Първо е отменена заповедта на арх. Здравков, която спираше издаването на разрешение за строеж (октомври 2024 г.) и после, е издадено и самото разрешение за строеж (ноември 2024 г.).

„Някога защитена, статутът на къщата е свален през 2005г. заедно с още стотици други ценни и красиви стари сгради и е подготвена за "застрояване". Да им приседнат подкупите, дано, на всички позволили това да се случи! Грубо, но заслужено", това написаха през 2018 г. „Спаси София" за тази къща.

Днес аз само ги цитирам, но казаното се отнася в пълнота до тях и управлението им сега. Дългата подготовка за застрояване на този „апетитен" имот (до кръстовището на бул. „Дондуков" и ул. „Г. С. Раковски") приключи именно в ръцете на ПП-ДБ-Спаси София и техния кмет Терзиев.

В опит да спрем това престъпно безобразие сезирам ДНСК с искане да отменят в законовия срок издаденото разрешение за строеж. Едновременно с това поисках от министъра на културата произнасяне по искането за възобновяване на защитения статут на къщата в най-кратък срок.

Знам, че Васил Терзиев и на този мой сигнал ще каже „заставам зад екипа си". Така отговори на всички безобразия, които изнесох в последната година. Затова ще го призова този път да застане „пред екипа си", да обясни какво са направили и да понесе отговорност. Защото това е престъпна подигравка с историята на София.

Други от От страната и света

"Луфтханза" увеличава полетите си до САЩ

Германската авиокомпания „Луфтханза" (Lufthansa) планира да се възползва от силното търсене на ключови пазари в САЩ, като увеличи броя на трансатлантическите си полети и заложи на нови премиум

Блъснаха жена на пешеходна пътека в Добрич

Блъснаха жена на пешеходна пътека в Добрич, съобщават от Областната дирекция на МВР. На 17 декември, около 7 часа е получено съобщение за възникнало пътнотранспортно произшествие по ул. „Ген. Майор С

За 1 г. и 6 месеца взеха книжката на жена, шофирала дрогирана в Тервел

Състав на Окръжния съд в Добрич потвърди присъда на Тервелския районен съд, с която 44-годишна жена е призната за виновна в това, че на 2 юни 2025 г. около 15:10 часа, в град Тервел

Хванаха крадец на строителни материали и инструменти в Генерал Тошево

Задържан е крадец на строителни материали и инструменти в Ген. Тошево, съобщават от Областната дирекция на МВР-Добрич. На 17 декември, около 12:30 часа е получено съобщение за извършена кражба на

Задържаха 20 000 къса контрабандни нагреваеми тютюневи изделия на "Гюешево"

Спипаха 20 000 къса контрабандни нагреваеми тютюневи изделия на "Гюешево" при проверка на автобус, съобщиха от Агенция "Митници".  Митническите служители отклонили за щателна митническа проверка

>