Любомир Каримански влиза в Управителния съвет на БНБ на церемония днес

03.12.2024 07:02
Любомир Каримански КАДЪР: NOVA NEWS

Любомир Каримански ще встъпи днес в длъжност като член на Управителния съвет на Българската народна банка, предава БТА. Държавният глава Румен Радев ще участва в официалната церемония по встъпване в длъжност. Ще присъства и вицепрезидентът Илияна Йотова, съобщи прессекретариатът на президента.

В началото на октомври президентът Радев издаде указ за назначаването на Любомир Каримански за член на Управителния съвет на БНБ.

Управителният съвет е орган за управление на БНБ, който се състои от седем членове: управител; трима подуправители, ръководещи основните управления („Емисионно", „Банково" и „Банков надзор"); и трима други членове, се посочва на интернет страницата на БНБ. За членове на Управителния съвет се избират и назначават хора с високи нравствени качества, изтъкнати професионалисти в сферата на икономиката, финансите и банковото дело. Управителят и тримата подуправители се избират от Народното събрание, а другите трима членове се назначават от президента.

При встъпването в длъжност членовете на Управителния съвет полагат клетва да спазват законите, да съдействат за осъществяване на поверените на банката функции, както и да пазят служебната, банковата, търговската или друга правно защитена тайна, включително и след прекратяване на правомощията им. Мандатът на членовете на Управителния съвет е шест години.

Други от От страната и света

Силна геомагнитна буря обхвана Земята през тази нощ

Силна геомагнитна буря обхвана Земята през тази нощ. Достигнат е К-индекс 8 от скалата с 9 бала, съобщават от Националния институт по геофизика, геодезия и география при Българската академия на

Катастрофа между кола и автобус от градския транспорт в София (Видео)

Катастрофа между лек автомобил и автобус на градския транспорт е станала тази сутрин на столичния булевард "Константин Великов". За това сигнализират очевидци във Facebook групата "Катастрофи в

Задържаха мъж, заканил да убие съпругата си, като й казал, че ще я залее с киселина

Софийска районна прокуратура привлече към наказателна отговорност 46-годишен мъж, заканил се с убийство на съпругата си. Събраните до момента доказателства сочат, че на 18.01.2026 г

Антон Кутев: Очевидно е, че Радев ще се яви на тези избори

„Никога не съм чувал Радев да заявява, че ще променя евроатлантическата ориентация на България. Той е заемал ясна позиция – конфликтът в Украйна трябва да се реши с дипломация, а не с война“

Съпрузи разбират, че са брат и сестра, решават да останат заедно

Жена, която дълги години търсела изчезналата си майка, била шокирана, когато открила, че без да знае, се е омъжила за собствения си брат, пише "Мирър"

>