Чорбанов, ИТН: От ПП-ДБ направиха разумен жест, като подкрепиха Силви Кирилов

19.11.2024 18:49
Депутатът от „Има такъв народ" проф. Андрей Чорбанов Кадър: Nova

Това, което „Продължаваме Промяната - Демократична България" направи, е разумен жест към ситуацията и добра стъпка. Трябва да се излезе от политическата криза и парламентът да заработи най-накрая. Това заяви депутатът от „Има такъв народ" проф. Андрей Чорбанов, след като в понеделник коалицията обяви, че ще подкрепи Силви Кирилов от ИТН за председател на Народното събрание и оттегля своята номинация. „Нашият избор и предложение към парламента бяха рационални. Ние сме малка парламентарна група, така че няма как да разчитаме на всяка цена да имаме излъчен председател. Да се надяваме да се стигне до консенсус утре, докато не се събере реално мнозинство", допълни той.

„Дали Силви Кирилов може да бъде бъдещ премиер – това е един фактор, който не може да бъде заобиколен, разбира се, той влиза в „домовата" книга", каза проф. Чорбанов и уточни, че ИТН предлага председател на парламента, който да изпълнява длъжността, докато не се сформира мнозинство. Но ако не успеят, редът е такъв и Кирилов би могъл да бъде потенциален премиер. „Бих попитал всички, които коментират тази тема, дали сегашният вариант е по-добър?", запита народният представител.

Проф. Чорбанов припомни, че от ИТН са внесли жалба в Конституционния съд именно срещу промените в Закона, касаещи избора на служебен премиер. „Ние предлагаме рационални решения. Това, което направихме в предния парламент, когато ни беше връчен третият мандат – същия подход прилагаме и в момента по отношение на разговорите с политическите партии. Предлагаме конкретни и национални задачи за държавата", посочи той.

„Всяка една политическа група в НС, която още не е сформирана като парламентарна група, има право да подкрепи това. Предлагайки Силви Кирилов като председател, не можем да кажем кой би го подкрепил, всеки може", съобщи професорът пред NOVA.

Относно бюджета проф. Чорбанов отбеляза, че за него са важни сметките в секторите за здравеопазване и образование. „Те са изключително важни теми за обществото. Трябва да се каже, че това, което се говори за Бюджет 2025 г. официално не е показано никъде. Чувам, че бюджета на Здравната каса ще бъде увеличен над 9 млрд. лв., но за сметка на болнично лечение, което е ужасно", обяви той.

Други от От страната и света

В неделя избирателите заблуждавали социолозите за кого са гласували - затова екзитполовете подцениха Радев

“В изборния ден хората прикриваха от социолозите вота си на макс! Такова нещо аз не помня!”, заяви проф. Михаил Константинов по повод на разминаването между прогнозите на социолозите за резултата на

Обсебен от тъмни мисли американец екзекутира с куршум в главата 7-те си деца

Сред жертвите е и негов племенник Обсебен от тъмни мисли 31-годишен американец екзекутира с изстрел в главата всяко едно от  седемте си деца, докато спят в неделя

Българският футбол след 35 г. пак трансферира Къти Цакев

Как от четвърти в света се превърнахме трайно в четвърти в групата Знаете ли каква е една от спортните дописки в нулевия брой на "24 часа"? Става въпрос за трансфер на Къти Цакев от "Берое" в "Рома"

Русе отдаде почит на героите от Априлското въстание с впечатляваща историческа възстановка

Русе отбеляза тържествено 150-ата годишнина от избухването на Априлското въстание с възпоменателна церемония и историческа възстановка пред Пантеона на възрожденците

Когато лошите момчета облякоха фракове, а държавата на Пепи Еврото и Нотариуса подгони олигарсите

Някъде след 2013 г. те се събудиха "различни" - вече трябваше да се съобразяват с властта Залез и трансформация на старите гангстери. Малко, но знакови поръчкови убийства

>