Властелинът на фокусите Ненчо Илчев стана Будител на годината

08.11.2024 01:00 Мария Начевска
Васка Мавродиева, секретар на читалището в Момчиловци, връчи наградата на Ненчо Илчев. СНИМКА: ФЕЙСБУК

Цял живот Ненчо Илчев е омагьосан от илюзионното изкуство. Сам прави фокуси и ги показва от години, направи и цял музей на магията, който на ден разглеждат повече от 200 души.

Затова и читалището в родното му село Момчиловци го отличи за Будител на годината на церемония преди два дни.

“Трогнат съм. За мен е важна оценката на хората, които са там, заради които съм направил Музея на магията. Важно ми е мястото, в което съм роден - Момчиловци, откъдето е тръгнала любовта ми към това изкуство”, каза Ненчо пред “24 часа”.

Отличието от читалището в с. Момчиловци е именно за Музея на магията, който Илчев откри миналата година. На церемонията, на която той бе награден за Будител на годината, бяха и кметът на селото Сийка Суркова, директорите на училището и детската градина, родителите на Ненчо, дори и неговите учители. Впрочем миналата година той стана и почетен жител на селото.

“Всички илюзии съм събирал в продължение на 30 г. Направих най-голямата европейска колекция за илюзионно изкуство”, обясни той. По думите му има 2 такива музея - единият е до Барселона, но колекцията е частна и за да я види човек, му трябва специален достъп. А другият е в Париж и се води най-старият музей на магията, но е много малък. Колекцията, която Ненчо събира, е само на български илюзионисти.

Никой не е очаквал такъв голям интерес към музея, казва Илчев. “Оказа се, че в продължение на година са минавали по 200 човека на ден - това е най-посещаваната колекция в България”, обяснява Илчев. За да я видят, специално до Момчиловци и района пътуват и много чужденци.

И до ден днешен Ненчо няма да забрави първия фокус, който прави. “Имаше предаване по БНТ, което се казваше “5 вълшебни минути”. В него илюзионистът правеше фокус с конец - късаше го, а после конецът пак ставаше цял. И аз го разбрах”, разказва актьорът. От тогава се заражда любовта му към това изкуство.

Други от Възход и падение

На 10 май рожден ден имат

Любомир Минчев, основател и председател на Съвета на директорите на “ТелеЛинк” Игнатий, Плевенски митрополит Симеон Петков, ръководител “Информационни и комуникационни технологии” в медицинския

Ретромаратонките пак на мода - с тънки подметки и изчистен дизайн

Маратонките окончателно затвърждават позицията си като един от най-популярните модели обувки в съвременната мода. Това, което някога е било само спортна обувка

Звезди махат силикона: “Дишам свободно” е новото лице на красотата

Напомпаният бюст вече не е универсален билет за успеха През последните години темата за т.нар. explant surgery - премахването на гръдни импланти, се превърна от личен избор в културен сигнал

Кои са 58-те българи с полицейски значки в САЩ и Канада, разбунили духовете в МВР (Снимки)

B.A.P.A. предоставя стипендии на български деца и пази паметта на починал сънародник Българите в Америка отдавна не са само лекари, адвокати и IT специалисти

Защо светът се обърна срещу Ан Хатауей, която загуби милионите си от филмови роли

Защо светът се обърна срещу Ан Хатауей и тя загуби милионите си от филмови роли с „токсична и унизителна" кампания „Хата-хейт"? В момента тя се радва на успеха на дългоочакваното продължение „Дяволът

>