Обявиха бедствено положение в Катуница заради пожара в депото

07.11.2024 14:19 24 часа Пловдив онлайн
Хвостохранилището край Катуница тлее дни наред.

Изграждат рампи от инертни материали, за да се стигне до труднодостъпните части

Бедствено положение е обявено в пловдивското село Катуница заради пожара в депото за утайки в съседство, който тлее вече единайсети ден. Целта е да бъдат използвани допълнителни ресурси за гасенето на огъня, като изграждането на рампи чрез насипване на инертни материали, с които да се достигне до труднодостъпните части на хвостохранилището.  Продължава и гасенето на тлеещия в дълбочина пожар с изпомпване на вода от р. Чая. Това стана ясно на заседание на Областния кризисен щаб  с участието на зам.-кмета на Садово Петър Георгиев и на председателя на Общинския съвет Атанас Телчаров.

От ВиК-Пловдив, които са стопани на депото, извършват постоянни обходи по дигите, за да не се допусне пробив. Осъществяват и мониторинг на подпочвените води.

В сутрешните часове има отново задимяване, което е следствие от температурната инверсия, но във въздуха няма наличие на вредни вещества, съобщи директорът на РИОСВ Ивайло Йотков.

Остават в сила препоръчителните мерки от здравната инспекция за часовете с превишения на фини прахови частици. Те засягат  хората с хронични заболявания, бременни жени и малки деца, които трябва да избягват в тези часове да излизат на открито.

Препоръката е да се следят данните от официалната интернет страница на  РИОСВ - Пловдив, които се обновяват на всеки час.

Други от Регион

Спипан да шофира с 0,51 промила в Садово влиза в затвора, хващан е с алкохол и преди

Преди 5 години бил с над 1,2 на хиляда Водач, засечен в Садово да шофира само с една стотна над границата от 0,5 промила за алкохол - с 0,51, влиза в затвора за 4 месеца и ще трябва да плати глоба

Разчистиха свлачището на пътя Асеновград - Смолян

Свлачището на пътя между Асеновград и Смолян е разчистено и движението се нормализира, съобщават от МВР. Трафикът сутринта беше тежък, след като земни маси се свлякоха на платното в района на третия

Свлачище спъва трафика на пътя Асеновград - Смолян край Бачково

Наводнени са и две кръстовища на бул. "Александър Стамболийски" в Пловдив Свлачище, активирало се заради продължителния дъжд, затруднява движението в района на третия тунел на пътя Асеновград-Смолян

Хисарски пожарникари спасиха мъж, получил диабетична криза на улицата

Пренесли го до близка пейка и останали до пристигането на дъщеря му Тримата хисарски пожарникари Радко Дюлгярски, Даниел Божков и Атанас Манчев са оказали помощ на възрастен човек

Катастрофа на АМ "Тракия" преди отбивката за Първомай, движението е затруднено

Движението при км 163 на АМ "Тракия" в посока Бургас се осъществява в активната и аварийната ленти поради пътно-транспортно произшествие, съобщават от АПИ

>