Задържаха 34-годишен мъж, съхранявал над 20 000 файла с детска порнография

30.10.2024 18:42
Задържаха 34-годишен мъж, съхранявал над 20 000 файла с детска порнография Снимка: Pixabay

Служители на Дирекция „Киберпрестъпност" на ГДБОП идентифицираха и арестуваха 34-годишен мъж за държане и разпространение на порнографски материали с непълнолетни. Специализираната операция под надзора на Софийската районна прокуратура за противодействие на онлайн сексуалната злоупотреба с деца, е проведена на 29 октомври 2024 г. от антимафиоти от сектор „Престъпления срещу деца в интернет".

Задържаният е привлечен към наказателна отговорност за престъпни деяния, за които е предвидено лишаване от свобода до 6 години и глоба до 10 000 лв. Мярката му за задържане е удължена за срок от 72 часа. В хода на действията по разследването, по първоначални данни е установено, че обвиняемият е съхранявал за лично ползване над 20 000 файла с порнографско съдържание с участието на деца от 3 до 12-годишна възраст. От жилището му са иззети няколко мобилни апарата, външни носители, флаш-памети и др. носители, съдържащи огромно количество порнографски материали, които предстои да бъдат анализирани. Педофилът е имал няколко акаунта в различни онлайн приложения и криптирани комуникатори, използвани в престъпната му дейност. Изяснено е, че той е осъществявал връзки със споделящи неговите интереси от цял свят, с които е практикувал обмяна на материали, съдържащи сексуални извращения, предимно с малолетни момичета.

Поведенческият профил на задържания е характерен за лица, постигащи сексуално удовлетворение и възбуждащи фантазии, свързани с деца в предпуберитетна възраст. Сексуалният хищник е от така наречените „педофили – колекционери", за които е характерно вманиачено търсене, събиране и съхраняване на "серии" с определени деца, „издигнати в култ" – състояние, което може да отключи по всяко време желанието им да реализират сексуалните си фантазии и в реалния живот, търсейки конкретни жертви по външни белези, обясняват експертите от ГДБОП.

Общо 58 686 са свалените материали, представляващи детска експлоатация - снимки, видео, статии, файлове - от началото на годината до месец октомври, сочат резултатите от работата на отдела към Дирекция „Киберпрестъпност" на ГДБОП, който работи за разкриване на престъпления против деца в интернет. За сравнение - през миналата 2023 г. свалените материали са били 8372 на брой. За последните 2 месеца при реализирани операции са задържани общо 10 мъже.

Порнографското съдържание с участието на деца е увеличено в пъти, но заедно с това нарастват и възможностите за противодействие, отчитат от дирекцията. Съветът на киберполицаите е: Внимание към активността на децата в мрежата и смелост при подаването на сигнали за подобни престъпления!

Сигнали за киберпрестъпления могат да се подават на имейл report@cybercrime.bg, на телефон 0885 525 545 или в Дирекция „Киберпрестъпност" при ГДБОП-МВР в град София, бул. "Александър Малинов", № 1, бариерата на 07 РУ-СДВР и ГДНП.

Други от От страната и света

Гълъб Донев прекъсва серията жени начело на парламента?

За подготвена се сочи и водачката на листата на ПБ в 23-и МИР Михаела Доцова, доктор е по административно право Бившият служебен премиер в правителствата на Румен Радев - Гълъб Донев се очаква да

Кремъл впечатлен от заявката на Радев за диалог, НАТО и Брюксел го чакат с нетърпение (Обзор)

Той: България ще положи усилия за продължаване на европейския си път. Но за да има силна България в силна Европа, са необходими критично мислене и прагматизъм Готовност да работи с безапелационния

Тигър скочи сред публиката по време на цирково представление в Русия (Видео)

Цирков тигър скочи сред публиката, след като предпазна преграда се срути в Ростов на Дон, пише The Moscow Times. Руските правоохранителни органи започнаха наказателно разследване по случая

Турски тир падна в дере край Великотърновско, шофьорът загина

Временно се преустановява движението през Прохода на Републиката заради катастрофа, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във Велико Търново. Около 19:00 ч

Радев привлече 28% от ГЕРБ, 36% от ПП-ДБ и 52% от БСП (Графика)

Това е първото пълно парламентарно мнозинство в новия век, последното бе през 1997 г. на Иван Костов, появило се на същата дата 19 април, но с 800 000 гласа повече

>