Основателят на "ТикТок" вече е най-богатият човек в Китай (Обновена)

29.10.2024 16:55
Чжан Имин СНИМКА: Imaginechina/Newscom
Чжан Имин е на 35 място в света по богатство в момента КАДЪР: Сайт на "Форбс"
КАДЪР: Сайт на "Форбс"

Основателят на корпорацията "Байтденс" (ByteDance) Чжан Имин, която притежава "ТикТок" (TikTok), е най-богатият човек в Китай. Неговото състояние се оценява на 48,6 млрд. долара, сочи годишната класация, изготвена от института "Хурун рисърч", предаде ДПА.  

Чжан Имин, който е на 41 години, за първи път оглавява класацията на най-богатите хора в Китай. Конгломератът "Байтденс" е увеличил своите приходи с 30 на сто през миналата година в световен мащаб. Само в САЩ социалната мрежа "ТикТок", която също е създадена от Чжан Имин, има около 200 милиона потребители, посочва ДПА. 

Втори след Чжан Имин в класацията на "Хурун рисърч" на най-богатите хора в Китай, със състояние от 47,9 млрд. долара, е бизнесменът Чжун Шаншан. Той е известен като "краля на минералната вода" благодарение на своята компания за бутилирана вода "Нонгфу спринг" (Nongfu Spring). 

Основателят и главен изпълнителен директор на китайския интернет гигант "Тенсент" (Tencent) Ма Хуатенг, известен като Пони Ма, е на трето място. Неговото състояние се оценява на 44,4 млрд. долара, пише БТА.

Броят на китайските милиардери в щатски долари е намалял до 753 души. Те са със 142 души по-малко в сравениние с включените в предходната класация на "Хурун рисърч", посочва Асошиейтед прес.

Общата стойност на активите на най-богатите хора в Китай е намаляла до 3 трилиона долара. Това представлява понижение с 10 на сто в сравнение с предишната година.

Чжан Имин е основният съосновател на китайския технологичен гигант ByteDance, известен най-вече с изключително популярното си приложение TikTok, което има над 1 милиард потребители в цял свят. Според класация на "Форбс" в реално време той е 35-и в света по богатство. 

А според годишния списък на "Форбс" е на 27-мо място. 

Той се занимава и с електронна търговия, образование, игри и новини.

Чжан се оттегля от поста председател на ByteDance през 2021 г., след като по-рано същата година подава оставка като главен изпълнителен директор. Има слухове, че това е станало под натиск от китайското правителство.

През май 2024 г. ByteDance съди правителството на САЩ, за да отмени закон, подписан от президента Джо Байдън, който би наложил продажбата на TikTok или забраната му в цялата страна.

Чжан стартира ByteDance през 2012 г. в апартамент с четири спални в Пекин. 

Други от От страната и света

Паметен Никулден за Никола Цолов - първи подиум във Формула 2!

Два състезателни уикенда и Никола Цолов се качи на подиума във Формула 2.  Точно на имения си ден българският пилот на "Кампос рейсинг" завърши трети в спринта за Гран при на Абу Даби

Гръцкият фермерски протест е спрял камионите през ГКПП-Орменио

Преустановява се пропускането през граничен преход „Капитан Петко войвода - Орменио" на тежкотоварни автомобили и в двете посоки, съобщиха на сайта си Главна дирекция "Гранична полиция" (ГДГП)

Иван Иванов: Когато правителството има цел, резултатите не закъсняват

"Когато има управление, което иска да работи за българските граждани, резултатите не закъсняват. Доказателство за това е обновеният водопровод със средства от държавата в село Едрево"

Парите в банката могат повече – през фондове и вложения носят по-голям доход от "мързелив" депозит

Предложения има за всеки - от консервативни сделки за облигации, през по-балансирани, до агресивни и по-рискови Банките отдавна не са само трезор, в който да се сложат свободни пари на депозит и

Майката на задържания Ники: Арестуван е, но никога прокурор не е повдигал обвинения

Майката на задържания за погрома на централата на ДПС Николай Алексиев публикува позицията си по повод съобщение на СДВР. В петък СДВР разпространиха във фейсбук информация за предишни прояви на част

>