Тол системата е технически готова да засича средна скорост

24.10.2024 17:05
Тол системата разработи техническата възможност да засича средна скорост СНИМКА: МРРБ

На тестовете е засечен автомобил със средна скорост от 203 км/час

Тол системата разработи техническата възможност да засича средна скорост. Това стана ясно на проведена работна среща днес в Националното тол управление. На нея пред министъра на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова, инж. Стоян Николов - член на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура", началника на кабинета Кирил Габеров бе представена готовността на тази функционалност на системата.

Отчетени бяха и резултатите от проведени тестове в периода 18 - 23 октомври 2024 г. на участък от Северната скоростна тангента на София. Стана ясно, че в този период е засечен автомобил, който се е движел по трасето със средна скорост от 203 км в час. В последните 24 часа, статистиката показва, че с превишена скорост над 140 км в час са се движили 494 леки автомобила. 642 коли са се движили със скорост между 101 и 120 км в час, а други 2707 са преминали през трасето със средна скорост между 121 и 14 км в час. Системата е отчела, че в този период 3 автобуса под 12 тона са се движели по Северната скоростна тангента със средна скорост между 80 и 100 км/час. Със същата скорост са преминали 219 автобуса над 12 тона, а скоростта на друг е била между 101 и 120 км/час. Средната скорост на 19 тежкотоварни автомобила над 12 тона е била между 80 и 100 км/час, а на други 3 – между 101 и 120 км/час.

Също така стана ясно, че системата има възможност да предава информация за правоприлагане от всички тол камери. За отчитане на средна скорост се използва снимков материал от устройствата, разположени в началото и в края на даден пътен участък (сегмент) които засичат номерата на автомобилите. Системата отчита дали те са леки или тежкотоварни и ограниченията на скоростта за всеки вид превозни средства.

Предстои провеждане на тестове на други участъци от републиканската пътна мрежа в страната и сертифициране на системата от Българския институт по метрология.

Трябва да спазим административните процедури, да се получи потвърждение от МВР, че получават данните от тол системата и могат да ги обработват, каза пред участниците в срещата министър Коритарова. И изиска за всяка предстояща дейност да бъдат поставяни срокове за изпълнение до пълното въвеждане на функционалността в експлоатация.

Промените в Закона за движение по пътищата, с което ще се дефинира нормативно понятието „средна скорост" са внесени в Народното събрание. С влизането им в сила ще се създадат условия за намаляване на пътнотранспортните произшествия, ще се повиши пътната безопасност и ще бъдат спасени човешки животи.

Други от От страната и света

Гуцанов: Петпроцентният ръст на заплатите в бюджетната сфера е гарантиран

Смятам, че петте процента са абсолютно гарантирани, не виждам какви пречки би имало, заяви пред журналисти министърът на труда и социалната политика в оставка Борислав Гуцанов в отговор на въпрос

И заместничката на Главчев Маргарита Николова даде "да" за служебен премиер

И заместничката на Димитър Главчев в Сметната палата Маргарита Николова даде "да" за служебен премиер. Така досега президентът Илияна Йотова получи четвърто съгласие за съставяне на правителство

Без Зафиров и Стойнев в листите на БСП. Кои още от "старите" ще отпаднат?

Народните представители от БСП имат и ограничение - до 3 мандата, или 12 години в парламента Две знакови имена, с дългогодишен парламентарен опит, със сигурност няма да попаднат в листите на БСП

Сериозни нарушения във финансовата отчетност на десет общини установи Сметната палата

Сериозни нарушения във финансовата отчетност на десет общини в България установи Сметната палата в резултат на финансови одити, съобщават от институцията. В докладите, приети през 2025 и 2026 г

ДПС-НН: Всеки български гражданин има правото и задължението да гласува

След като запазиха пълно мълчание докато правната комисия, а след това и пленарната зала приемаше на първо чете ограничение за броя изборни секции в страни извън Европейският съюз

>