520 студенти от българската общност в Украйна са приети тази година

16.10.2024 18:49
Проф. Галин Цоков

Общо 520 студенти от българската общност в Украйна са приети като първокурсници във висши училища в България през тази академична година. Други 34 наши сънародници от Украйна са записани да учат магистратура в български университети, а осем са приети за докторанти. Това стана известно на среща между служебния министър на образованието и науката проф. Галин Цоков с посланика на Украйна в България Олеся Илашчук, съобщи пресцентърът на ведомството.

Посланик Илашчук благодари за предоставената възможност млади украински граждани да учат в наши университети по реда, по който се обучават българските студенти. В момента се организира прием за 400 места за украински ученици със статут на временна закрила, които са завършили гимназия в България и искат да продължат да учат висше образование в нашата страна.

Министърът съобщи, че през тази седмица правителството осигури финансиране за транспорт до училище за украинските деца в страната, които живеят в по-отдалечени райони. За тяхната по-успешна интеграция в Центровете за подкрепа за личностно развитие в съответните градове се организират предварителни курсове за обучение по български език, както и адаптивни уроци за запознаването им с нашата образователна среда.

Посланик Илашчук отбеляза, че се работи за по-бързото утвърждаване от украинска страна на две предложени от България споразумения - за сътрудничество и обмен между министерствата на образованието и науката на двете страни, и за Болградската гимназия "Георги С. Раковски". Тя изтъкна, че Болградската гимназия е пример за преподаване на български език в Украйна, с който се гордеят и двете страни. С подписването на споразуменията ще се засили още повече сътрудничество в езиковото обучение между България и Украйна, и ще се утвърди статутът на гимназията.

В срещата участваха също заместник-министърът на образованието и науката акад. Николай Витанов, директорът на дирекцията "Международно сътрудничество" в МОН Веселина Ганева, началникът на отдела "Стратегическо планиране и политики за развитие" в дирекцията "Висше образование" Яна Йотова и държавният експерт в дирекцията "Приобщаващо образование" Анелия Йотова.

Както писа вчера БТА, правителството одобри 297 674 лева, с които се осигурява безплатен транспорт до училище на ученици с временна закрила от Украйна. Със средствата ще се обезпечи превозът им от местата за настаняване до образователните институции за цялата нова учебна година - от 16 септември до 30 юни 2025 г., съобщи пресслужбата на Министерския съвет.

Най-голям брой деца и ученици са приети и се обучават в образователни институции в областите Бургас и Варна. Те се записват в училища с налични свободни места и поради тази причина някои от децата посещават по-отдалечени образователни институции.

 

Други от Просветни

Красимир Вълчев: Не се предвижда удължаване на междусрочната ваканция

Удължаване на междусрочната ваканция за учениците не се предвижда. Заради повишената заболеваемост от грип и остри респираторни заболявания досега само три области от 28 в страната са взели решение

Вижте къде е Софийският университет в световната класация

За поредна година Софийският университет „Св. Климент Охридски" е класиран в Times Higher Education Rankings by Subject, съобщи пресцентърът на висшето училище. В оповестената на 21 януари 2026 г

Вълчев: Правителството отпусна още пари за физкултурни салони, игрища и нови сгради а училища и градини

Министерският съвет даде допълнителни пари за три програми в образованието. Това съобщи министърът на образованието в оставка Красимир Вълчев.  Най-значима сред тях е програмата за строителство и

Красимир Вълчев: Отпускат се допълнителни средства за националните инвестиционни програми в образованието

Министерският съвет взе решение за предоставяне на допълнителни средства по бюджета на Министерството на образованието и науката и на общините за изпълнение на националните инвестиционни програми в

Безценна сбирка от 800 средновековни ръкописа съхраняват в Софийския университет

Министърът на образованието и науката в оставка Красимир Вълчев посети Центъра на славяно-византийски проучвания в университета Центърът за славяно-византийски проучвания (ЦСВП) „Проф

>