От януари до септември има 293 312 сигнала за онлайн насилие над деца

11.10.2024 10:58
Антоанета Василева, координатор на Националния център за безопасен интернет

За първите девет месеца на годината има 293 312 сигнала за онлайн насилие над деца. Това съобщи на Антоанета Василева, ръководител на Националния център за безопасен интернет, предава БТА.

Василева посочи, че 99% от сигналите са свързани с момичета, 1% - с момчета. Основната възраст е между 10 и 14 години.

Националният център за безопасен интернет представи анализ на база работата на линиите, които управлява - Консултативната линия (Helpline) 124 123 и чата към нея, както и от Горещата линия за докладване на вредно съдържание и онлайн престъпления срещу деца. Линиите обработват сигнали от деца и родители за откраднати профили, секстинг, онлайн тормоз, измами и заплахи, злоупотреба със съдържание, пробив на пароли към приложения и др.

Василева отбеляза, че през последните три месеца на годината има най-много сигнали.

Едното място, от което се получават сигнали, е от международната мрежа INHOPE – всички горещи линии в света. Когато те открият престъпно съдържание, което се хоства в България, те го изпращат на нас, обясни Василева. По думите ѝ, 44 766 сигнала са получени от чуждестранни партньори от системата INHOPE, 41 190 са изпратени към дирекция „Киберпрестъпност" на Главната дирекция „Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) като сигнали, потвърдени като незаконно съдържание, хоствано в България. Общо 248 546 сигнала са изпратени към INHOPE.

Общо 72% от проблемите са възникнали в социалните мрежи, 17% - в комуникационно приложение, 10% - в онлайн игри, 1% - в сайтове. Подателите на сигнали са предимно родители – 58%, и деца – 42%. Само девет сигнала са от учители.

Най-много сигнали към нас идват от Великобритания, Нидерландия и Словакия, каза Василева и добави, че над 100 000 от сигналите са свързани с приложението "Телеграм".

Други от От страната и света

68-годишен шофьор блъсна мъж на пешеходна пътека във Велико Търново

37-годишен от град Левски е в болница, след като е бил блъснат от лек автомобил. Произшествието е станало вчера сутринта на пешеходна пътека на ул. «Краков» в областния град

Експерти: Въвеждането на скенери месец преди вота подкопава доверието в изборния процес

Професор Михаил Константинов подчерта, че процесът на усвояване на новата технология ще бъде бавен Това, на което станахме свидетели за пореден път, показва как може да се урони доверието на

Земетресение е регистрирано до Стралджа

Земетресение с магнитуд 2,4 по скалата на Рихтер е имало край Стралджа тази сутрин в 5:14 часа. Това става ясно от данни на Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН

Експерти от ЦИК: Трябва време за тестване на новите скенери

"Това, което е прието на правна комисия поставя въпроса за това не как ще изглежда изборния процес, а дали въобще ще има такъв", коментира бившият заместник-председател на ЦИК Румяна Дечева в

Тази вечер поводът е любов – Свети Валентин в ресторант OXBO

Любовта не винаги се нуждае от думи. Понякога ѝ е достатъчна приглушена светлина, тиха музика, красиво поднесена чиния и усещането, че светът навън е спрял за малко

>