1,9 милиона пълнолетни българи са практикували културен туризъм

09.10.2024 17:18 Дима Максимова
През 2023 г. са отчетени близо 5 милиона посещения от туристи и местни жители в музеи. От тях 998 000 посещения са на чужденци.

Данните от проучването бяха огласени по време

на Международното туристическо изложение във Велико Търново

Културният туризъм е сред петте най-често практикувани видове туризъм от българи. Това сочат данните от национално представително проучване, което бе огласено от Десислава Михалкова, държавен експерт в Дирекция „Туристическа политика" на Министерството на туризма.

„Над 1,9 млн. пълнолетни българи или близо 36 % от пълнолетното население на страната е практикувало културен туризъм в периода между 2022 и 2024 година", съобщи Десислава Михалкова. Тя допълни, че през 2023 г. са отчетени близо 5 милиона посещения от туристи и местни жители в музеи. От тях 998 000 посещения са на чужденци.

Според данни на НСИ ръстът на посещенията на чужденци в музеите през 2023 г. спрямо предходната година е с 56,4 %.

По време на международната проява управителят на Общинската туристическа агенция „Царевград Търнов" Борислав Йорданов припомни, че културният туризъм е в основата на бранша. „България има огромен потенциал в тази област. Важно е обаче как ще го използваме, развиваме и промотираме. Участниците в Международното туристическо изложение във Велико Търново стават все повече като представят много нови продукти и дестинации", коментира Борислав Йорданов.

В рамките на днешната програма отличиха петима студенти за разработки на туристическа тематика. Победителите бяха обявени от председателя на журито на Националния студентски конкурс за най-добра разработка на туристическа тематика 2024 доц. д-р Соня Алексиева. Първа награда бе присъдена на Николета Михайлова от Стопанската академия „Д. А. Ценов" в Свищов. Студентката получи огромен пътнически куфар. Втората награда отиде при Жоро Милев от Стопанския факултет на Тракийския университет в Стара Загора, специалност „Регионална икономика и управление". За работата си студентът получи часовник.

Третото отличие бе присъдено на Ирина Янкова от СУ "Климент Охридски", специалност „Управление на туристическите дестинации" за разработката и „Проектна активност за подобряване състоянието на туристическото предлагане в района на областите Враца, Видин и Монтана". Студентката бе удостоена с ценни книги.

Присъдени бяха и две специални награди. 

Други от От страната и света

Половин милион са напуснали Камбоджа заради конфликта с Тайван

Граничният спор между Камбоджа и Тайланд е довел до разселването на над 500 000 души от камбоджанска страна през последните две седмици, съобщи Министерството на вътрешните работи в Пномпен

Време и пари за нови машини няма, сегашните май остават, хартията - също

60 депутатски гласа плюс Румен Радев зад идеята да се гласува изцяло на устройствата, но да им се броят контролно разписките За Борисов вече било без значение

Православен календар за 22 декември, вижте кои са имениците днес

Св. вмчца Анастасия Св. Анастасия била дъщеря на знатен и богат римлянин. Тя оставила светския живот, за да се грижи за бедните и затворниците, да облекчава участта на страдащите в името на Христа

Персонален НОИ от "24 часа": Аспирантурата се зачита за трудов и осигурителен стаж

“24 часа” и седмичникът за втората половина от живота “Клуб 100” имат кампания в помощ на читателите си - персонализиран консулт с помощта на експертите на Националния осигурителен институт

Само в "24 часа" на 22 декември: Вече не можем да произведем това, което яде българинът

Само в "24 часа" на 22 декември: България вече не произвежда основните си храни - въпросът е на национална сигурност, затова трябва държавата да влезе със стимули

>