Борисов: Всички сме единни за добросъседството със Северна Македония

26.09.2024 13:02 Павлета Давидова
Бойко Борисов Снимка: Велислав Николов

Въпреки че денят започна с остри вербални престрелки и обичайните обиди, в последния си работен ден 50-то Народно събрание все пак ще излезе с обща декларация, подкрепена от всички парламентарни сили.

Час и половина парламентарната комисия по външна политика обсъжда приемането на декларация, провокирана от острите изказвания на македонския вицепремиер Александър Николоски по адрес на страната ни. Заседанието бе изтеглено и вместо в 14 ч. започна в 11 - заради новината от Брюксел, че Албания и Северна Македония ще бъдат разделени в преговорния процес за членството им в ЕС. 

След заседанието шефът на комисията и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов излезе, настоявайки зад него да застанат представители на всички парламентарни сили. До него обаче застанаха освен съпартийците му, представители на парламентарната група на ДПС и външната зам.-министърка Шекерлетова.

"След дискусиите и по преамбюла, и по точките в декларацията намерихме абсолютен консенсус. Колегите от "Възраждане" се отказаха от 4,5,6 и 7 точка, направихме леки корекции в преамбюла. Точка 1, 2 и 3 абсолютно съвпадат с нашия договор за добросъседство и със стратегическите ни планове с ЕС", каза Борисов като уточни, че декларацията веднага ще стане на доклад и ще влезе в пленарната зала.

И благодари на "Възраждане" за направените компромиси, уточнявайки, че той и Даниел Лорер от ПП също са направили такива. Комисията е приела текстовете с 14 "за" от всички присъстващи.

Борисов смята, че с това се дава сигнал, че "българските политици и българската държава, всички партии, сме единни, когато касае добросъседството между двете държави". Всеки, който го нарушава, да си понася своята отговорност, подчерта лидерът на ГЕРБ.

Очаквайте подробности

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

Други от От страната и света

Атанас Пеканов пак се връща като вицепремиер

Атанас Пеканов се връща като вицепремиер, какъвто пост заемаше в служебните правителства и на Стефан Янев, и на Гълъб Донев. Тогава той отговаряше за европейските фондове

Ректорът на Алма матер културологът проф. Георги Вълчев поема образованието

Ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев застава начело на Министерството на образованието и науката. Той е културолог, един от сериозните изследователи на културата на Българското

Вижте откъде идват министрите на Радев

В президетството лидерът на "Прогресивна България" Румен Радев взе и веднага върна изпълнен мандата за съставяне на ново правителство.    Кабинетът ще има четирима вицепремиери и 18 министерства, т.е

Румен Радев и новият вицепремиер Иво Христов се запознават инцидентно в софийско кафене

Една инцидентна среща в софийско кафене през 2016 г. събира журналиста Иво Христов с пилота Румен Радев, а 5 месеца по-късно Радев вече е президент на България

Бизнесмен от Сандански влиза в парламента на мястото на министър Карамфилова

Бизнесмен от Сандански влиза в парламента, след като водачката на листата на "Прогресивна България" за Благоевград Росица Карамфилова - Благова стане министър на околната среда и водите

>