Външната комисия заседава извънредно заради думите на Николоски за българските политици

26.09.2024 07:26
Александър Николоски

Външната комисия заседава извънредно в парламента днес. Причината са изявленията на вицепремиера и министър на транспорта на Северна Македония Александър Николоски, който отправи остри критики по адрес на българските политици.

Преди дни от „Възраждане" обявиха, че ще подготвят декларация, с която да информират страните членки на Европейския съюз за думите на съседката ни. Според групата на Костадин Костадинов Република Северна Македония нарушава Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество.

Николоски определи и като пряка намеса във вътрешните работи на РСМ поисканата му от председателя на ГЕРБ Бойко Борисов оставка, като извинение за думите на Николоски по ТВ „Алфа", че домакините на президента Гордана Силяновска в София са „нецивилизовани" и „мизерни".

В интервю за ТВ Сити, той заяви, че изявлението му е било съгласувано с премиера на страната Християн Мицкоски, а „това, което Бойко Борисов направи, само показва какво всъщност искат те, а именно да диктуват политическите процеси" в Северна Македония.

„Да видим кой ми иска оставка? Олигарх номер едно в България, чиято партия се разпада. Бивш премиер, обвинен в корупция. Председател на политическа партия с ясни проруски позиции, която не признава (Северна) Македония", заяви Николоски.

Други от От страната и света

Запрянов: Историческата памет за Априлското въстание има не само символно, но и практическо значение

„Априлското въстание от 1876 г. представлява връхна точка в националноосвободителните борби на българския народ през XIX век. То е не просто спонтанен акт на съпротива срещу османската власт

Гръцките медии: България прави рязък завой, вотът разтърси Балканите

Гръцките медии отразяват с повишено внимание резултатите от предсрочните парламентарни избори в България, проведени на 19 април, като акцентират върху силния политически сигнал и възможните последици

Разпитаха Киселова по делото за плагиатство срещу Петър Илиев. Той не разбирал в какво е обвинен

Делото за плагиатство срещу Петър Илиев продължава в Софийски градски съд, като днес беше разпитана потърпевшата доц. Наталия Киселова. Според нея има съвпадение от над 70 страници между нейната

Кремъл: Впечатлени сме от изказванията на Румен Радев

В Москва сме впечатлени от думите на Румен Радев и някои други европейски лидери относно необходимостта от прагматичен диалог с Русия. Това заяви пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков

Огнище на антракс във ферма с биволи в село Черногор

Огнище на антракс е установено във ферма с 28 бивола в силистренското село Черногор, съобщиха от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Наличието на заболяването е лабораторно

>