Ангел Кунчев: Не очакваме епидемия от западнонилска треска

02.09.2024 07:46
Ангел Кунчев СНИМКА: Румяна Тонева

Малко вероятно е да се увеличат случаите на западнонилска треска, защото самият сезон на комарите е към своя край. Това коментира главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев пред Би Ти Ви.

Това заболяване е сравнително ново. Вирусът се открива в средата на миналия век. От 100 заразени едва 10-15 души ще развият някаква клинична симптоматика, каза той. 

Това заболяване не се предава от човек на човек, което силно ограничава възможностите за епидемии. Държавата може с навременни и качествени обработки да намали броят на комарите. Всички РЗИ са направили препоръки към общините за допълнителни обработки. Вечер, когато са активни комарите, е важно прозорците да бъдат замрежени, да се използват репеленти, а кожата да бъде покрита с по-дълги дрехи, съветва доцентът.

Моята препоръка към всички лекари е да си извадят учебниците по тропическа медицина отпреди 10-15 г. и да прочетат наново какво пише, защото с това изменение на климата, страната ни започна да се доближава все повече към тропическия, посочи Кунчев.

Много болести са още екзотика за България, защото комарите, които ги разнасят, се срещат рядко у нас, но това няма да е за дълго заради промените в климата, каза още той.

Други от Докторе кажи

Хората остаряват рязко в два пика - на 44 и на 60 години

Хората преживяват два рязко изразени пика на ускорено стареене - около 44-годишна и около 60-годишна възраст, сочи проучване, публикувано в Nature Aging

Три успешни мисии на въздушните линейки се проведоха днес

Дете на 1 г. в епистатус е транспортирано в Пловдив Три успешни мисии реализираха въздушните линейки днес, съобщиха от Центъра за спешна медицинска  помощ по въздух на своята фейсбук страница

Проф. Радка Аргирова: Няма опасност от развитие на епидемия или пандемия от хантавирус

Няма опасност от развитие на епидемия или пандемия от хантавирус, каза вирусологът проф. Радка Аргирова в "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ. Вирусът "Андес"

Как да различим пневмония от настинка

През пролетния сезон се наблюдава повишена честота на респираторни инфекции Зачестилите случаи на пневмония и как заболяването може да се различи от обикновена настинка

Още една страна обяви огнище на ебола

И съседната на ДР Конго държава Уганда потвърди днес, че на територията на страната има огнище на смъртоносния еболавирус, предаде Ройтерс, като се позова на Министерството на здравеопазването на

>