4-метрови фигури на мъж и жена на Павел Койчев посрещат на “Аполония”, там са и островите на Греди Асса

15.08.2024 20:03 Калина Костова
Скулпторът Павел Койчев. На заден фон се вижда композицията му “Водна паша” в Южния парк.
Греди Асса открива изложбата си “Пътувания: острови, морета”

Фестивалът в Созопол започва на 28 август

Павел Койчев и Греди Асса - две значими имена, утвърдили се на българската и международната художествена сцена, ще открият 40-ото юбилейно издание на фестивала “Аполония” в Созопол тази година. На 28 август големият скулптор Павел Койчев ще покаже изложбата си “Две фигури”, а художникът Греди Асса - “Пътувания: острови, морета”.

Две големи фигури - мъжка и женска, високи 4 метра и оцветени в сребърен металик, ще посрещат жителите и туристите на крайморското градче. Койчев ще ги инсталира ден преди официалното откриване на изложбата - на 27 август, на крайбрежната улица в Созопол между яхтеното пристанище и самия град. За фигурите скулпторът обяснява, че не са създадени специално за фестивала, просто “си е наумил да ги направи”. Случайността обаче си знае работата, защото, след като те вече са готови, изпълнителният директор на фондация “Аполония” - Маргарита Димитрова, ги вижда на снимка и решава да предложи на Койчев да се включи в голямото лятно събитие. Впрочем 

скулпторът вече е участвал в първото издание на “Аполония”

през 1984 г. По думите му тогава двамата с колегата му Любомир Прахов правят доста голяма изложба със скулптури. 40 години по-късно Койчев отново е част от фестивала. “Много хубаво съвпадение с тази годишнина на Аполония”, казва той.

Двете си фигури обаче скулпторът няма да излага и в столицата - твърде големи са, а и има много “разправии” по монтирането и местоположението им. Експозиция в София Павел Койчев най-вероятно ще направи догодина. Междувременно до 26 август продължава изложбата му “Хоризонтално, отвесно, наклонено” в Градската художествена галерия в Пловдив. “Тази година е доста плодна - изложбата ми в “Ракурси”, в Пловдив, сега в Созопол”, завършва с нотки радост в гласа големият скулптор.

С още един голям майстор на четката ще могат да се срещнат посетителите на празниците на изкуствата “Аполония”. Отново на 28 август от 18 часа в Художествената галерия в Созопол

Греди Асса ще открие изложбата си “Пътувания: острови, морета”

Всъщност картините, които художникът включва в експозицията си, са вдъхновени от островите и са направени специално за фестивала. Именно там ще бъдат видени за първи път. “Има нещо притегателно при появата на остров. Той е най-прекрасният отрязък от земята. Отделен от цялото, но представя самото цяло – магнит за сетивата и омая за ума. Опитах да постигна прозрачността на водата, отблясъците на морската шир и опияняващия мирис на смокини, носещ се с лекия вятър на брега. Природата е чудесен художник, който ни обгръща с обаятелността си”, обяснява Греди Асса.

Изложба с работите на дипломиралите се студенти в Националната художествена академия, фотографската експозиция на Асен Шопов “Нашият Созопол” и международната плакатна акция “Контакт” също могат да бъдат видени на откриването на фестивала.

Празниците на изкуствата “Аполония” ще продължат до 7 септември в Созопол, а част от богатата му програма са още театър, кино, представяне на книги, концерти и други.

Други от От страната и света

Задържаха мъж, шофирал с 2,33 промила алкохол в София

Софийска районна прокуратура привлече към наказателна отговорност 35-годишен мъж, шофирал след употреба на алкохол. На 20.04.2026 г. около 00,40 часа, обвиняемият е шофирал лек автомобил марка „Форд"

Врачански квартал скочи срещу стопанка и питбула й, който нахапа жестоко 7-годишна

Целият врачански кв. Младост скочи срещу стопанка на агресивно куче, което снощи нахапа жестоко 7-годишно момиче, което си играело на покритата детска площадка

Какво представлява корейската козметика и защо е толкова популярна?

Корейската козметика (K-beauty) представлява система от продукти и грижа за кожата, базирана на многостепенна рутина, иновативни формули и фокус върху дългосрочното здраве на кожата

ЦИК при 100% преброени: "Прогресивна България" печели изборите с 44.594%, ГЕРБ са втори

"Прогресивна България" на бившия президент Румен Радев печели извънредните парламентарни избори с 44.594%. Това показват официалните данни на Централната избирателна комисия при 100% преброени

Димитър Манолов: Гълъб Донев щял да поеме Народното събрание

Едното очакване беше, че Гълъб Донев ще поеме Министерството на труда и социалната политика, но той щял да поеме парламента. Нека видим какви хора ще се разположат по позициите

>