България пак отличник в ЕС – сега е втора по ръст на икономиката (Инфографика)

14.08.2024 21:30 Христо Николов
Инфлация СНИМКА: Пиксабей

Изпреварва ни само Испания с 2,9%

Равномерното нарастване на българската икономика, характерно за последните тримесечия, продължава и през второто, когато у нас са произведени стоки и услуги за 45,190 млрд. лв. Това прави годишния ръст на икономиката 2%, какъвто не е бил от началото на миналата година. Спрямо първото тримесечие ръстът е 0,5%, показват експресните данни на НСИ, публикувани в сряда.

Този път страната ни е на второ място в ЕС по ръст на БВП, изпреварена единствено от Испания, която има 2,9% годишен ръст. Все пак данните за всички държави все още не са публикувани. Предходното тримесечие българската икономика също беше сред отличниците, достигайки до 6-о място в ЕС.

Данните на Евростат показват задълбочаване на тенденцията, забелязана в началото на годината - водещите икономики на ЕС и еврозоната са изпаднали в рецесия, или имат незначителен ръст за сметка на южните държави, чиито икономики растат.

През второто тримесечие немската икономика например има спад от 0,1% и тази тенденция продължава вече четвърто тримесечие, т.е.

Германия на практика е в техническа рецесия.

Икономическият ръст в България продължава да се дължи на потреблението, което се подхранва от постоянно растящите заплати и пенсии.

Онзи ден НСИ отчете ръст на заплатите през второто тримесечие от 18% - един от най-големите за последните години, при 2,5% инфлация.

Общият ръст на кредитирането също е доста голям - 13,24%, почти колкото най-високия ръст от средата на 2022 г., изобщо постиган някога, а раздадените заеми на населението също подхранват потреблението.

Има още едно обстоятелство, което натежава върху постигнатия икономически ръст - за първи път от над една година износът нараства, макар и много леко - с 0,9%.

За сметка на това обаче индустриалното производство у нас, а и в цяла Европа продължава да отчита спадове и това прави прогнозите за икономиката поне за близкото бъдеще доста несигурни. Българските предприятия са много тясно обвързани със западноевропейските компании, а индустрията специално в еврозоната продължава да стагнира и външното търсене на стоки и услуги намалява, което е малшанс за нашите износители.

Засега данните само отчасти съвпадат с прогнозите на банки и институции, но далеч не с всички. Според МФ например към края на тази година българската икономика би трябвало да отчете 3,2% годишен ръст, което изглежда все по-несигурно. Предвижданията на МВФ, ЕК, на БНБ и на търговските банки се движат между 1,9 и 2,2% ръст за тази година.

Експресните оценки на НСИ, публикувани в сряда, са първите данни за отминалия период, които се публикуват 45 дни след като периодът е свършил. Впоследствие те винаги се коригират, например първоначалната оценка за годишния ръст на икономиката през първото тримесечие беше 1,7%, но после бе увеличена на 1,8%.

Други от От страната и света

Ревнивец прегази бившата си - искал да се съберат отново, жената бере душа в болница (Обзор)

Екшънът се разигра навръх женския празник в гълъбовското село Обручище Опит за убийство от ревност потресе Старозагорско и преди две седмици Дрогиран мъж на 36 години се опита да убие бившата си

Дизелът по 1,50, а до края на седмицата - 1,60 евро (Обзор)

Поскъпването на горивата след поредното увеличение на петрола вече е факт и още в понеделник цената на дизела по бензиностанциите на големите вериги стигна 1,43-1,45 евро за литър

ЦИК: Избирателите могат да подават заявления за гласуване по настоящ адрес до 4 април

До 4 април гражданите могат да подават заявления за гласуване по настоящ адрес на предсрочните парламентарни избори на 19 април. Това информираха от Централната избирателна комисия (ЦИК) във Фейсбук

22 хиляди повече безплатни винетки за 3 години, вече са 246 хил.

246 хиляди са безплатните винетки за 2025 г., или около 10% от продадените годишни винетки в страната, пише в анализ на Института за пазарна икономика по данни на Агенцията за социално подпомагане

Ако намерят къде е, Тръмп праща военни в Иран, за да вземат обогатения уран (Обзор)

Шиитите не одобряват избора на Моджтаба Хаменей за върховен лидер - напомня им на монархията при шаха Да прати сухопътни войски, които да изземат запасите от обогатен уран на Иран

>