Нужна е нова пенсионна реформа, частните фондове ще инвестират по-рисково парите на по-младите

05.08.2024 20:00 Виктор Иванов
Банкноти

Препоръки за нова пенсионна реформа, която да завърши окончателно вида на пенсионната система е получило българското правителство от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), където България кандидатства за пълно членство.

Препоръките вече са изпратени до българското правителство и трябва да бъдат обявени в следващите дни, научи "24 часа" от източник в Министерството на финансите. Адресат на писмото от ОИСР са министрите на финансите Любомира Петкова и на социалните работи Ивайло Иванов, както и до Комисията за финансов надзор.

Препоръките са изготвени след мисия на ОИСР в София в началото на юни. Като целта е била именно оценка на пенсионния модел на България.

Силните страни на българската пенсионна система са тристълбовият модел, който дава възможност за диверсификация на риска, както и добрите правила за работа на частните пенсионни схеми и изплащането на пенсии от тях и добре изградената система за контрол от страна на правителството, установила мисията на ОИСР.

България обаче трябва да довърши пенсионната си реформа в няколко пункта, които се отнасят основно до частните пенсионни фондове.

Препоръката на ОИСР е да бъдат разрешени т.нар. мултифондове за втория стълб  - задължителното доброволно пенсионно осигуряване в универсалните пенсионни фондове.

В момента всеки българин, който е роден след 1 януари 1960 година задължително се осигурява в частен универсален пенсионен фонд. Като в България е разрешена работата на девет пенсионно-осигурителни дружества. В тях всеки месец над 3 млн. работещи българи внасят 5% от дохода си за втора пенсия.

От години обаче дружествата настояват за разхлабване на правилата, по които те могат да инвестират парите на осигурените, за да им осигуряват по-висока доходност и съответно по-големи спестявания за пенсия. В момента огромна част от инвестициите са в държавни ценни книжа и много по-малка част от портфейлине са в акции, което намалява чувствително възможната доходност.

Предложението на ОИСР е да се създадат т.нар. мулти фондове. При тях ще е възможно по-рисково, но и по-доходоносно инвестиране на средствата. Като вариантите тук са два - осигуреният сам разрешава на фонда по-рисково инвестиране в преследване на по-висока доходност за бъдещата си пенсия. Вторият вариант е групиране на осигурените по възрастови групи. И рисковите и доходоносни инвестиции да са разрешени само за по-младите работещи. А с напредване на възрастта на хората те да преминават към по-консервативни схеми, при които доходността ще е по-ниска, но и рискът от загуба на средствата минимален или равен на нула.

Според източници на "24 часа" България ще се спре на втория вариант на мултифондовете и дори вече има подготовка на определени законови текстове в тази посока.

Освен това ОИСР препоръчват възможността за прехвърляне на спестеното към държавния НОИ да се ограничи само до веднъж и това да става към момента на пенсионирането по заявка на осигурения. В момента е дадена възможност осигурените редовно да променят партидите си за втора пенсия от частните фондове към НОИ и обратно. Като за голяма част от първите пенсионери от частните фондове бе по-изгодно да го направят, за да не получават намалена пенсия от НОИ. Постоянното движение на пари от партиди между частните фондове и държавния Сребърен фонд, където сумите се съхраняват докато на човек не му дойде време за пенсия, изкривяват сериозно пазара. В момента ограничението е, че това прехвърляне може да продължава до навършване на възраст, след която остават пет години до пенсиониране. Според ОИСР това обаче не е достатъчно ясен и добър критерий.

Организацията съветва и при изчисляването на пенсиите за хората с доход от частните фондове да се ползват актуализирани таблици за очакваната продължителност на живот и очакваната възраст на смърт. В момента таблиците, които се ползват не се отнасят само за хората, на които предстои пенсиониране, а са осреднени, установила проверката на ОИСР.

Очаквайте продължение на темата във вестник "24 часа"

Други от От страната и света

Радев стъпва на 3-4 малки партии, до дни Йотова се заклева като първата жена президент у нас (Обзор)

Поиска прошка, но вярвал, че сега ще постигне това, което не успял да свърши на "Дондуков" 2 Днес подава оставката си в КС, но вместо да говори за собствена партия

Искат да няма такси върху вноските за втора пенсия (Обзор)

Социалният министър не хареса възможността за служебно разпределение в мултифондовете Да няма такси върху вноските за втора пенсия, а хората да не се разпределят служебно между универсалните фондове

Откриха над 140 кг наркотик в камион на ГКПП Капъкуле-Капитан Андреево

Турските митнически власти са разкрили над 140 кг наркотик, скрит в камион, пристигнал от България на ГКПП Капъкуле-Капитан Андреево, предаде ТРТ Хабер, цитирана от БТА

В страните извън ЕС само до 20 изборни секции, а ЦИК няма да качва резултати от броенето, защото ще има скенери

Часове препирни по новите правила на поредно извънредно заседание на правната комисия, голямата тема остават устройствата за гласуване Кой за какво отговаря в изборния процес - виж ясно стъпките в

Бизнесът притеснен от закона "Антиспекула", стоки може да изчезнат от пазара (Обзор)

Над 20 бизнес организации от различни сектори се обявиха против приетия миналата седмица на първо четене Закон за контрол на цените на основни стоки и услуги

>