Проф. Владимир Чуков: Близкият изток се подпали

31.07.2024 07:33
Владимир Чуков

"Близкият Изток се подпали", заяви в "Денят започва" по БНТ арабистът Владимир Чуков.

Буквално преди малко убиха лидера на Хамас - Исмаил Хания. И то в сърцето на арабската столица Техеран с крилата ракета. Тази новина в момента е водеща в сравнение с вчерашното убийство", заяви Чуков.

В момента по думите му виждаме "пожар на всички възможни фронтове в Близкия Изток". Според него обстановката там след тази новина е тотално променена.

"Фактът си е факт и очевидно подобно нещо говори за вероятно променена обстановка в Близкия Изток. Ако вчера говорихме, че няма интерес за разгръщане на война, широкомащабна в целия регион, то днес наистина оценките са по-скоро песимистични".

Много е рано, допълни той, да се каже каква ще е реакцията. Но очевидно се очаква реакция от Иран. В близките дни арабистът прогнозира нещата да се нагнетяват, отколкото да се разведряват.

"Въпросът не е Хамас или Хизбула. Въпросът е към Иран, тъй като стават въпрос за операция. Вие си представете една насочваща ракета в сърцето на иранската столица. Това е тотален провал на иранските служби".

Ще има коренно променена обстановка "под диригентската палка на Иран", допълни арабистът.

"Оттук насетне отговорът няма да бъде самостоятелен. А той ще бъде силно координиран с Революционната гвардия, която наистина на този етап трябва да се направи един сериозен анализ".

Но нещата не вървят в много добра посока, категоричен беше проф. Владимир Чуков.

Други от От страната и света

Димитър Николов: Бъдете смели - вдигнете поглед към хоризонта. Вярвам в хората на Бургас и всеки е важен!

Честит празник, Бургас! Никулден е празник на закрилата, на надеждата и на благодарността към Свети Николай Чудотворец и към всички, които със своя труд

Никулден е! Вижте кои празнуват

Днес честваме свети Николай Чудотворец и празнуваме Никулден. Св. Николай е един от най-почитаните християнски светци. Той е покровител на моретата, езерата и реките, на моряците и рибарите

Само в "24 часа" на 6 декември: Капанът lover boy - "обича" като във филм, за да те продава - съботен очерк

Само в "24 часа" на 6 декември четете: Учени прочетоха по мозъка: юношеството продължава до 32 г. Майката на Никола Цолов щяла да го роди на сцената, от малък бързал Рачков почетен гражданин след

Димитър Попов сглоби кабинет в "12 без 1 мин." по Коледа преди 25 г. (Снимки)

Юристът Димитър Попов (26 юни 1927 г. - 5 декември 2015 г.) е първият български премиер некомунист след 1946 г. Роден е на 26 юни 1927 г. в Кула. Произхожда от стар род

Росен Желязков отговаря на вота: Не давам оставка, защото икономиката расте - БВП нагоре с 3,2%, пети сме в ЕС (Обзор)

Борисов поиска закриване на комисията "Сорос", създадена по настояване на ДПС Правителството няма да подава оставка, защото се справя добре и под негово управление икономиката расте бързо и се справя

>