Парламентарните сили разделени да говорят ли с ИТН за 3-ия мандат (Обзор)

29.07.2024 22:00
Румен Радев връчва папката с третия мандат на Тошко Йорданов от ИТН. СНИМКА: РУМЯНА ТОНЕВА

БСП казаха “да”, Пеевски веднага отказа - губело се ценно политическо време

Парламентарните сили от 50-ото НС се разделиха в позициите си дали да разговарят с “Има такъв народ” за третия мандат. Преговорите започват днес, след като председателят на групата Тошко Йорданов получи вчера от президента Румен Радев папката за съставяне на правителство.

“Вие застъпвате тезата за необходимостта от редовно правителство и отстоявате формулата за надпартиен експертен кабинет. На фона на конфликтите между партиите, а и вътрешнопартийните раздори сред редица от тях, вие демонстрирате устойчивост на вашата парламентарна група и на позициите си и се надявам това да ви помогне за успешната реализация на мандата”, обърна се към представителите на ИТН президентът, връчвайки им папката. В отговор Тошко Йорданов обяви, че веднага започват преговори, на които ще поканят всички - и независимите.

В преговорния екип на ИТН освен политици ще има и експерти. Йорданов уточни, че разговорите ще са отворени за медиите, за да видят българските граждани “кой какво е казал, къде имаме пресечни точки и кой или коя партия ще прати държавата на избори”.

“Ще обсъдим приоритетите за управление на страната, ще уточним най-неотложните проблеми и мерки за тяхното решение, както и ще обсъдим конкретните срокове, за които можем да постигнем изпълнението им”, гласи поканата от ИТН към депутатите, която бе разпратена веднага след разговора с президента на “Дондуков” 2. Едва след това ще се пристъпи към разговор за кабинет, министри и премиер. Йорданов си даде време до края на седмицата да има яснота какъв е шансът за реализация на третия мандат.

Първите срещи са с 39-те независими депутати, разделени на 3 - двете фракции от бившата група на “Величие” и бившите членове от тази на ДПС ще разговарят поотделно с ИТН. Калоян Методиев, който бе изключен от групата на БСП, бе предвиден с хората около Николай Марков, но отказа. Обяви за най-справедливо всички независими да отидат заедно, за да няма “групови разделения, които биха подчертали различията” помежду им. Или да имал индивидуална среща.

БСП ще се отзове на поканата на ИТН, обяви шефът на групата Борислав Гуцанов. “Приемаме третия мандат като мандат на парламента и се надяваме, че той ще бъде използван за връщане на диалога между партиите и ще се стигне до пресечна точка на приоритети за развитието на страната”, заяви той. Социалистите имат готовност и за свикване на Националния си съвет, ако разговорите за правителство напреднат.

2 часа след като ИТН обяви, че ще говорят с всички, председателят на ДПС Делян Пеевски поиска да върнат веднага мандата, а президентът да насрочи избори, “защото не приема с евтин популизъм и клишета да се губи ценно политическо време”. “Празното говорене на ИТН, което показва политическата им немощ, и напъните на временния обитател на “Дондуков” 2 са имитация на политика и отсъствие на отговорност пред хората. Освен това сме категорични - не можем да работим с проруската партия “Възраждане” и това за нас е единствената, непристъпна червена линия”, заяви Пеевски. Според него протакането в момента само подпомага реализирането на нерегламентирана предизборна кампания.

Други от От страната и света

Социолози: Има още въпроси, на които Радев трябва да отговори. Смел ход от негова страна

Получихме отговор на въпрос, който очаквахме от много време. С оттеглянето на Румен Радев от президентската институция се спира изборът на служебен кабинет, заяви за Нова телевизия Евелина Славкова

Иво Христов за Радев: Апелът на обществото е ясен още от 2020 г.

Апелът на обществото е ясен още от 2020г. Така Иво Христов коментира оставката на Радев като президент и заявката му за предстоящите избори. Иво Христов бе началник на кабинета на Румен Радев в

Политологът Слави Василев потвърди участие в проекта на Радев, но не казва дали ще е кандидат-депутат

Политологът Слави Василев потвърди, че ще участва в политическия проект на президента в оставка Румен Радев. Той обаче отказа да признае дали ще участва в депутатските листи на бъдещия проект на

Изненада с еврото - вече се плаща с карта и в малките магазинчета

За да не се занимават с монети, в Пловдив дори обявяват 10% отстъпка, ако не вадиш кеш Собственици на вендинг машини смело закръглят цените, уж за да бъде по-удобно Двойното плащане на стоки и

9 ранени при катастрофи за последните 24 часа

Девет души са ранени при осем тежки катастрофи в страната през последното денонощие, съобщиха от МВР. В София са регистрирани едно тежко и 27 леки пътнотранспортни произшествия

>