Жените по-добре платени от мъжете, ако са в администрацията, строителството или продават имоти

29.07.2024 06:30
През изминалата година има увеличение на жените, които са влезли в управителни бордове. СНИМКА: ПИСКАБЕЙ

Мъжете получават по-високи заплати в почти всички икономически дейности. Жените ги изпреварват само ако работят в администрацията, строителството или продават имоти. Най-голяма е разликата при администрацията - над 20%. Това показват данните от доклад за равнопоставеността, пуснат за обществено обсъждане от социалното министерство.

Разликата в заплащането в полза на мъжете е най-висока при финансовите и застрахователните услуги - 30,2%. Най-малка е при ВиК, управление на отпадъци, топлофикациите - от 5,4 до 5,8%. По-ниско е заплащането на жените в преработващата промишленост, здравеопазването, ИКТ сектора и др.

Въпреки подчертано мъжкия свят на ръководни постове има увеличение през 2023 г. на жените, които членуват в бордове, до 18,3%. За сравнение през 2022 г. те са били 14,8%. Но пък има слабо намаление на дамите директори, от 20 на 19,3%.

Според данните от НСИ, цитирани в доклада, броят на жените ръководители е 68 хиляди през 2023 г., като за 2 г. се е увеличил с над 8000. Все пак броят им остава традиционно по-нисък от този на мъжете ръководители.

Засилило се е женското присъствие в парламента - миналата година те са били 24,8% спрямо 23,8% за 2022 г. Участието на дамите в правителствата обаче леко се свива - от 40,3 на 36,8%.

В доклада се посочва още, че традиционните роли в семейството по отношение на домакинския труд и грижата за децата са пречка пред пълноценната интеграция на жените на пазара на труда. Те по-често от мъжете работят на непълно работно време, полагат неплатен труд, прекъсват професионалната дейност поради ползването на по-дълъг отпуск по майчинство.

Други от От страната и света

“Нашата България” - едно “добро име” за Румен Радев?

С тези думи той започна обръщението си в понеделник, а близкият му Иво Христов ги намира за удачен вариант “Нашата България” - не знам дали са обсъждали такъв вариант, но това е едно добро име

Студентите, обвинени за обир на 235 хил. от инкасо автомобил, били приятели от деца (Обзор)

За да не го разпознаят колегите му, Явор Проданов давал команди на английски Студентите Явор Проданов и Христо Янашков, които в петък бяха задържани за обира на 235 хил

След клетвата си Илияна Йотова кани и 10-имата възможни служебни премиери на консултации

Шефката на Конституционния съд лично пише решението за оставката на президента 19 април все по-вероятна дата за изборите Председателката на Конституционния съд Павлина Панова е докладчик по делото

ЕС затяга санкциите, спира внос на горива от руски петрол (Обзор)

От 21 януари 2026 г. в Европейския съюз влиза в сила нова, по-строга забрана за внос на горива, произведени от руски нефт. Това не е разрешено, дори когато рафинирането е извършено в трета държава

Нелепо изказване, мъжка постъпка и нов фронт - политическият прочит за старта на Радев (Обзор)

Пръв го поздрави Слави, а Божков, АПС, МЕЧ и "Величие" предложиха подкрепата Дългото 12 минути обръщение на Румен Радев към народа бе определено от политическите лидери като “нелепо изказване” и

>