Извършиха проверка по сигнал за мъртва риба в язовир в Хасково

24.07.2024 15:35
Риба Снимка: Pixabay

Проверка по сигнал за наличие на умряла риба по бреговете на яз. „Студен кладенец“ в района на кърджалийското село Широко поле е извършила Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Хасково, казаха от Инспекцията.

Оттам обясниха, че сигналът е подаден в следобедните часове на 22 юли, а екип е посетил мястото през вчерашния ден. От водата са били взети няколко проби. Анализът от тях  ще бъде оповестен от Басейнова дирекция Източно Беломорски район, допълниха от пресцентъра на РИОСВ - Хасково, пише БТА.

Репортерска проверка също установи наличието на мъртви риби по брега на язовира. Според рибари, които ловят риба на мястото, най-вероятната причина е липсата на достатъчно кислород във водата заради значителното понижение на нивото на яз.“Студен кладенец“. 

„Само за няколко дни водата в язовира е спаднала с около десетина метра. Впечатление прави, че рибките по брега са основно от вида бяла риба, която е чувствителна по отношение на съдържанието на кислород във водата“, обясняват рибарите. По думите им има и други язовири, където заради топлото време и намалените обеми също се наблюдава умряла риба и посочиха за пример язовир "Пясъчник" край Пловдив.

Ппреди две години отново бе установена мъртва риба по бреговете на язовира. Тогава ставаше въпрос главно за каракуда и шаран с размери по около килограм. Тогава бяха извършени редица проверки, сред които и извънредни на предприятия в близост до водоема, за установяване на причината за измирането на рибата. Като вероятен причинител тогава бе посочена бактериологична болест.

Други от От страната и света

Изпращат Калушев, Ники и Александър с будистки ритуал, бащата на Златков – против (Обзор)

Прокуратурата разреши погребението на тримата Според пастрока на младежа нито един от мъжете не би наранил друго човешко същество или би посегнал на живота си Най-вероятно със специален будистки

САЩ харчат по $ 900 млн. на ден за войната с Иран

Доналд Тръмп се зарече конфликтът да продължи до пълната капитулация на Техеран $ 900 млн. на ден струва войната на САЩ срещу Иран, показва анализ на Центъра за стратегически и международни

Иво Христов: Не виждам ПП и БСП като съюзници на "Прогресивна България"

"Прогресивна България" значи заявка за излизане от застоя, в който се намира България - институционален, бих казал дори морален. Същата мотивация изкара хората на улиците на няколко пъти през

Два гръцки F-16 ще ни пазят от ирански балистични ракети, на стратегически точки в Южна България разполагат ПВО (Обзор)

Операцията е наречена "Щитът на Ахил", Запрянов във връзка и с турския министър Премиерът иска американските самолети да бъдат преместени от софийското летище на военно Над 1000 българи евакуирани

Крум Зарков: Чувствам подкрепа, ще надживеем трудния период на БСП

Чувствам подкрепа, която ме кара да съм убеден, че ще надживеем този труден период, за да заемем мястото, отредено на единствената значима лява партия у нас, а именно - централното

>