11 дни военни се борят с огъня край Пловдив, Пазарджик, Хасково, Стара Загора, Ямбол

22.07.2024 14:30
11 дни продължава участието на военнослужещи от Българската армия в борбата с огнената стихия Снимка: Министерство на отбраната
11 дни продължава участието на военнослужещи от Българската армия в борбата с огнената стихия Снимка: Министерство на отбраната

Над 1400 военнослужещи участват в продължение на единадесет дни в гасенето на пожари в населени места в областите Пловдив, Пазарджик, Хасково, Стара Загора, Ямбол, Варна, съобщават от пресцентъра на министерството на отбраната.

От 12 до 22 юли общо 1416 военнослужещи с 253 единици специализирана техника участваха в гасенето на пожари в: село Михилци и село Песнопой, Община Калояново, Област Пловдив; село Левка, Община Свиленград, Област Хасково; северозападно от град Стара Загора; град Стрелча, Община Пазарджик, Област Пловдив; село Слънчево, Област Варна; село Иван Вазово, Община Калояново, Област Пловдив; село Отец Паисиево, Община Калояново, Област Пловдив; град Харманли, Област Хасково; селата Воден, Крайново и Голям манастир, Област Ямбол; в района на Беклемето, Община Карлово.

От 12 до 21 юли хеликоптерите от Военновъздушните сили са извършили 1181 водохвърляния. За този период хеликоптерът „Кугър" е прекарал във въздуха повече от 76 часа, а хеликоптерът „Ми-17" – повече от 80 часа. Екипажите на вертолетите летят средно по 10 часа на ден, което е изключително натоварване. Допълнително Министерството на отбраната предоставя сателитни изображения на горящите райони на Министерството на вътрешните работи с цел наблюдение на разпространението на пожарите, тяхното ограничаване и потушаване.

В петък и през двата почивни дни данните сочат, че на 19 юли бяха изпратени на терен 282 военнослужещи с 39 единици техника (в с. Воден и Беклемето). Хеликоптерите направиха 176 водохвърляния. В събота, 20 юли, същите хеликоптери извършиха 248 водохвърляния или - над пожарите са хвърлени от въздуха повече от 496 тона вода. В почивните дни, както и днес, продължава участието с военнослужещи, техника и хеликоптери в овладяването на пожарите в Община Болярово.

Във връзка с усложнената ситуация са предприети мерки за повишаване готовността на формированията от Българската армия за гасене на пожари, като срокът за активирането им е съкратен. Изготвени са допълнителни разчети за нарастване на усилията на тези формирования, които дават възможност за усилване и ротиране с личен състав до 450 военнослужещи и 30 единица военна техника.

Предвижда се да бъдат предприети действия за закупуване на допълнително оборудване за гасене на пожари за два хеликоптера на обща стойност около 250 000 лева.

Други от От страната и света

Иван Гешев: Престоят на Сарафов като главен прокурор беше безсмислен

Това, което щеше да се случи, е в рамките на дни политиците да променят закона за съдебната власт, да уточнят, че този 6-месечен срок се отнася за завареното положение

Кристиян Вигенин: Не виждам друг начин за президентския вот освен подкрепа за Йотова

Не виждам друг начин, по който ние бихме участвали в президентските избори, освен да подкрепим Илияна Йотова, ако тя е кандидат. Такова лично мнение сподели по Би Ти Ви евродепутатът от БСП Кристиян

Какво прави българина най-щастлив? Да има дете, обич и пътувания (Вижте резултатите от анкетата за щастието)

"24 часа" с мисия по-често да се замисляме какво усмихва лицето и душата ни Да има дете и да държи ръчичката му. Това е висшата форма на щастие за българина. Показа го мащабно проучване на “24 часа”

57 пожара са потушени през изминалото денонощие в страната

Общо 57 пожара са потушени в страната пред изминалото денонощие, съобщиха на сайта си от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"

В изключително тежко състояние остава детето, паднало от парапет на НДК

Изключително тежко остава състоянието на 14-годишното момче, паднало от парапет на НДК в петък. Това съобщават от пресцентъра на болница "Пирогов". Момчето остава настанен в детската реанимация на

>