Галин Цоков: Наши лектори преподават на два континента в 20 университета

27.06.2024 15:00
Галин Цоков СНИМКА: Министерство на образованието и науката

С 4 милиона МОН насърчава научните изследвания в областта на българистиката

Расте интересът към изучаване на български език от чуждестранни студенти. Той се изучава в университети на два континента – в 17 европейски държави и три в Азия. Това стана ясно от изказването на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на международен форум за кирилицата „Азбука, език, идентичност".

Във форума, който бе открит от президента Румен Радев, се включиха преподаватели българисти от 12 държави, а събитието се организира по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова с подкрепата на МОН.

Министър Цоков посочи, че един от основните инструменти на укрепването на позициите на чуждестранната българистика и разпространението на българския език, литература и култура по света е подпомагането на лекторатите по български език и литература. За настоящата академична 2024/2024 г. МОН финансира работата на 29 лектори в чуждестранни университети. В Япония лекторът ни вече преподава на групи в два университета - в Осака и Киото.

По думите на министъра се финансират множество събития в чуждестранни университети, както и летни езикови курсове по български език, литература и култура в България за младежи, които се запознават с местната култура и забележителности. „Така те стават завинаги посланици на България", каза министър Цоков.

Той допълни, че чрез Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина" с бюджет от 4 млн. лева се дава възможност да се развива българистиката и като научно-изследователска област. Подпомагат се и различни изследвания, има възможност за съвместни публикации на учени от различни страни.

Подчертана бе ролята и на националните програми за развитие на образованието, по които се подкрепя изучаването на българския език в чужбина. Чрез програма „Роден език и култура зад граница" се приобщават десетки хиляди деца в над 400 неделни училища. Чрез новата образователна програма „Неразказните истории на българите" се създават партньорства между ученици, родители и учители от неделни училища и лектори и студенти от чужди университети. „Тази програма е ценна, защото дава възможност децата да изследват приноса на бележити българи в развитието на съответната страна", каза още той.

Министър Цоков отбеляза също, че в помощ на всички българи техните деца по света е достъпен онлайн Официалният правописен речник на българския език на БАН – платформата „БЕРОН".

Други от Просветни

Кандидатстудентската кампания в Академията на МВР започна

Кандидатстудентската кампания в Академията на МВР за учебната 2026/2027 година започна, съобщиха от вътрешното ведомство. Желаещите да станат курсанти във висшето училище могат да избират между три

Засега няма да отнемат лиценза на частното училище “Космос” (Обзор)

Засега няма да се отнема лицензът на частното училище “Космос”, където е учил 15-годишният Александър Макулев - една от жертвите по случая “Петрохан - Околчица”

Състезанието "Аз съм българче грамотно" ще се състои във Второ СУ "Акад. Емилиян Станев"

Състезанието „Аз съм българче грамотно" ще се състои във Второ средно училище „Акад. Емилиян Станев" в София, съобщи Теодора Иванова, заместник-директор на училището, предаде БТА

Кметът на Пловдив награди победителите в първото ученическо състезание по изкуствен интелект (Снимки)

Гениалността в математиката и информатиката е изключителна българска черта, каза Костадин Димитров, който има същото образование  Кметът на Пловдив Костадин Димитров връчи медалите на победителите

Министър Игнатов към студентите: Отстоявайте автономията и независимостта си

Отстоявайте автономията и независимостта – както Вашата, така и тази на университетите. С тези думи се обърна министърът на образованието и науката проф

>