Червен корал е открит за първи път в Магелановия проток

08.06.2024 16:51
Снимката е илюстративна

Червен корал е открит за първи път в южната част на Чили, в Магелановия проток - най-южното и плитко място, където този вид някога е забелязан, предаде АФП, като цитира учени.

Колониите Errina antarctica са открити в обширна защитена морска зона в Националния резерват Kawésqar.

Находката е забелязана от изследователи от фондацията Rewilding Chile и Испанския институт по океанография. Данни за откритието са публикувани в изданието Scientific Reports и са представени сега по повод на Световния ден на океана, който се отбелязва днес, 8 юни.

Водолази, придружени от роботи, са се спуснали в ледените води на Магелановия проток и са наблюдавали тези корали на дълбочина между 1,3 и 47 метра.

Коралите имат ключова роля за развитието на морското дъно, но нямат защита, а в Чили са доста уязвими, отбелязва АФП.

"Трябва да ги защитим, съхраним и да намерим начини да се грижим за тях, така че да продължат да живеят дълго време", каза пред АФП Ингрид Еспиноса, съавтор на изследването и част от екипа на организацията Rewilding Chile.

Проучването, проведено между 2021 и 2023 г., подчертава липсата на достатъчно данни за коралите във водите край Патагония. "Този регион остава един от най-малко познатите и най-слабо проучените морски региони в света", се посочва в доклада.

Коралите са застрашени от човешките дейности, сред които са отглеждането на сьомга - разпространено във водите на южния регион на Магелановия проток, климатичните промени и замърсяването на океаните.

Коралите имат "изключително важен" принос за биоразнообразието, тъй като са "наблюдатели на въздействията и щетите на околната среда", казва Еспиноса.

В световен мащаб кораловите рифове представляват около 0,1 % от морското дъно. Поради голямата си екологична стойност те са класифицирани като едни от най-богатите по отношение на биоразнообразието екосистеми на планетата, сочат данни на Международния съюз за защита на природата, отбелязва АФП.

Други от Възход и падение

Мими Николова и Цецо Елвиса записаха нов дует от проекта „Вечните евъргрийни"

Нов дует от проекта "Вечните евъргрийни" записаха Мими Николова и Цецо Елвиса. Това е песента „Двата бряга" от 70-те години на миналия век, позната от филма „Бягство в Ропотамо" (1973)

Папи Ханс: Приключих с баладите, защото вече не съм тъжен. Не ви харесва? Съжалявам!

Престъпление ли е срещу културата на България, ако 10-20 години лъжеш хората, че поп музиката е едно нещо, а хората слушат, плащат и искат да ходят на друго нещо? Според мен е престъпление

Лили Иванова: Честита титла на любимия "Левски"

Лили Иванова честити титлата на "Левски" . "Честита титла на любимия ПФК ЛЕВСКИ / PFC LEVSKI Здраве, щастие и още много, много успехи, скъпи футболни шампиони"

Шакира събра милиони фенове на безплатен концерт на плажа Копакабана (Видео)

С хита си La fuerte Шакира откри снощи своя безплатен мегаконцерт на емблематичния плаж Копакабана в Рио де Жанейро пред множество фенове, дошли да приветстват звездата на латино попа, съобщи АФП

Хулио, който направи “Левски” шампион, обикна България за 16 месеца

Треньорът на "сините" използва всяка свободна минута, за да обикаля нашата родина Семейството на Веласкес живее в София от известно време, много им харесва в столицата 5 януари 2025 г

>