Извънредна ситуация с високи води на река Въча след Кричим

07.06.2024 18:03 24 часа Пловдив онлайн
Река Въча

Не е изключено и нивото на Марица да се вдигне, тъй като Въча е неин десен приток

Река Въча е повдигнала водите си след град Кричим до Куртово Конаре, община Стамболийски, предупреждава Басейнова дирекция „Източнобеломорски район". Тя е уведомила в 17,10 община Кричим, алармираха от екипа на кмета Атанас Калчев.

Сигналът е постъпил на зеления телефон и в него се твърди, че е имало опасност за живота на рибари, които са били в реката.

С писмото от Басейнова дирекция задължават кмета на община Кричим да предприеме своевременни мерки за превантивна защита и за уведомяване на населението за възможността за внезапно повишаване на нивото на река Въча.

„Уведомявам населението на Кричим и това по поречието на река Въча за опасността от високите води чрез електронните и социалните медии", заяви кметът на община Кричим Атанас Калчев. Той обаче е озадачен от писмото на Басейнова дирекция, което пристига в края на работните часове в петък преди почивните дни и вменява ангажименти на кмета, които не са от неговите компетенции.

„НЕК, след като предприемат изпускания от язовирите, каквато е била практиката до момента, е трябвало да уведомят съответните кметове на общини за графика, по който ще случва това и съответните часови диапазони на високи води", каза още Атанас Калчев.

Той призова отговорните държавни институции също да вземат отношение по темата за безконтролното изпускане на води.

„Припомням на Басейнова дирекция „Източнобеломорски район" и другите институции, че кметът на Кричим не управлява НЕК, изпускането и преработването на вода и графиците за изпускане на води. Всичко това се контролира по закон от Министерството на околната среда и водите", коментира още кметът на Кричим Атанас Калчев.

Информация за водните стоежи и количества в р. Въча преди гр. Кричим е публично достъпна на интернет страницата https://plovdiv.meteo.bg/krichim/ и данните от нея осигуряват обществен достъп до реалното състояние, като тя се обновява на всеки час.

Не е изключено Въча да вдигне нивото и на Марица, тъй като е неин десен приток.

Други от Регион

Бедственото положение за смолянските села Мугла и Киселчово остава в сила

Има паднали стълбове и проблеми с тока И днес остава в сила бедственото положение за смолянските села Мугла и Киселчово, съобщи за БТА заместник-кметът на община Смолян Мариана Цекова

Строг затвор за асеновградчанин, шофирал с близо 4 промила алкохол

Остава без книжка за 3 години, иззета му е и колата Мъртвопиян водач получи 1 г. и 6 м. затвор при първоначален строг режим за шофиране в нетрезво състояние

В Карлово почетоха 153 години от гибелта на Васил Левски

Според кметът на Карлово ние се нуждаем все повече от Апостола В Карлово почетоха 153 г. от гибелта на Апостола на свободата - Васил Левски. Пред паметника на големия син на България на едноименния

Рая Назарян от Карлово: Апостолът винаги ще ни показва посоката, когато се питаме каква държава искаме

"Апостолът винаги ще ни сочи посоката, когато се питаме каква държава искаме. Той неуморно ще ни повтаря - свята и чиста република", заяви председателят на Народното събрание Рая Назарян в Карлово

Силният вятър събори дървета в панагюрско село

Вследствие на силния вятър в пазарджишка област на територията на община Панагюрище вече има последствия. В началото на курортното селище Панагюрски колонии / откъм Панагюрище/ огромно дърво прегради

>