Продължава повишението на цените на основни хранителни стоки и тази седмица

26.05.2024 08:44
Ябълките поскъпват. Снимка Архив

Повишението на цените на някои основни хранителни стоки, плодове и зеленчуци на борсите в страната продължава и тази седмица, отчита Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) в седмичния си бюлетин, предава БТА.

Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро у нас, през седмицата се повиши с 1,37 на сто до 2,140 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво 2,111 пункта. Базовото ниво на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 г.

Краставиците поевтиняват, като при тези от внос спадът е с 9 на сто до 2,13 лева за килограм, а при оранжерийните - с 4,8 на сто до 2,80 лева за килограм. Цената на оранжерийните домати също е по-ниска - със 17 на сто до 2,97 лева за килограм, както и на картофите - с 4,6 на сто до 1,44 лева за килограм.

Морковите поскъпват с 10,9 на сто до 1,32 лева за килограм, а зрелият лук кромид (внос) - с 12 на сто до 1,77 лева за килограм. Зелето продължава да поевтинява и тази седмица, като цената му стига 0,88 лева за килограм, което е с 10,2 на сто надолу.

Ябълките от внос са по-скъпи с 8,1 на сто до 1,74 лева за килограм, докато лимоните запазват цената си и се търгуват по 2,38 лева за килограм. Бананите отстъпват с 2,6 на сто до 2,67 лева за килограм, а ягодите (внос) - с 4,9 на сто до 4,06 лева за килограм. Цената на портокалите е по-висока с 4 на сто до 1,84 лева за килограм.

Кравето сирене поскъпва с 2,1 на сто до 10,96 лева за килограм, а кашкавалът тип "Витоша" - с 1,6 на сто до 17,18 лева за килограм.

Цената на киселото мляко (3 и над 3 процента масленост) пада с 0,9 на сто и се купува по 1,16 лв. за кофичка от 400 гр., докато прясното мляко (3 процента масленост) поскъпва с 2,6 на сто до 2,33 лева за литър.

Пилешкото месо поевтинява с 0,8 на сто и се предлага по 6,60 лева за килограм, а яйцата (размер М) – с 3,2 на сто и се купуват по 0,30 лева за брой на едро.

Цената на ориза отстъпва с 0,9 на сто до 3,25 лева за килограм, а тази на лещата скача с 0,9 на сто и е съответно 4,32 лева за килограм. При зрелия фасул също се наблюдава поскъпване с 0,5 на сто до 4,16 лева за килограм.

Захарта отстъпва с 3,5 на сто и се търгува по 1,93 лева за килограм, а олиото поскъпва с 1,5 на сто до 2,73 лева за литър. Цената на брашното тип 500 тръгва нагоре с 1,5 на сто до 1,32 лева за килограм, докато тази на кравето масло (пакетче от 125 грама) е с 4,1 на сто по-ниска до 2,59 лева за брой.

Други от От страната и света

Радев връчва мандати през януари - да не развалят сега на хората празниците (Обзор)

Иска партиите да гарантират честни избори чрез 100% машинен вот, но засичане с ръчно броене Рулетката с мандатите ще се завърти след Нова година. Това обяви президентът Румен Радев в последния ден на

Спират шести блок на АЕЦ „Козлодуй” на 22 декември

Планира се на 22 декември шести блок на АЕЦ „Козлодуй" да бъде спрян заради повреда на защитно мембранно устройство на сепаратор паропрегревател на турбината

bTV: Цънцарова и Йочев не са уволнени

bTV води диалог с Мария Цънцарова и обсъжда възможности за развитие на програмното съдържание с нейно активно участие през новата година, което е стандартна практика

24-годишната Мария е починала внезапно в Благоевград от белодробна емболия

Внезапно починалото 24-годишно момиче в Благоевград снощи никога не е пушило и употребявало алкохол, каза пред "24 часа" лелята Зорница Трушева. Жената е категорична

Депутатите почиват месец, звънецът ще бие 14 дни след Нова година (Обзор)

Проф. Андрей Чорбанов напусна ИТН Почти месец ваканция ще имат депутатите, след като приеха набързо удължителния бюджет преди три дни и така избегнаха риска от извънредни заседания по Коледа

>