Скитникът, поругал гроба на патриарха: И от Господ, и от Аллах получавам информация (Oбзор)

18.04.2024 21:00 Цветелина Танкинска
Кадър от видеото, на което се вижда как 37-годишният Иво поругава гроба на патриарха

"Получавам информация от Господ и от Аллах."

Така отговарял скитникът Иво Димитров, който поруга гроба на патриарх Неофит. когато разследващите го питали защо го е направил. Бях в Гърция да бера маслини с майка ми, бях и в Швейцария, разказал още 37-годишният мъж. В Софийския районен съд отговаряше също така несвързано вчера. Бе пуснат на свобода, но прокуратурата разпореди да бъде изпратен в психиатрия, където да кажат дали е болен и опасен.

Пред съда мъжът и служебният му адвокат Стефан Първанов казаха, че вече е бил в психиатрия. "Лежал съм, 15 години седях на хапчета, сам поисках, защото вземах наркотици", обясни арестуваният. "Бил е със заболяване, настанен е в психиатрично заведение извън територията на София - в с. Царев брод", поясни адвокатът. Допълни, че Иво е говорил чрез видеоконферентна връзка с "психиатъра д-р Симов" и първоначалните впечатления на специалиста били, че страда от шизофрения. Затова е лежал в болница, но юристът не знае колко време.

Според прокуратурата обаче липсват данни да е лежал. "Документите ще бъдат изискани, тъй като е възможно да е настаняван за лечение на в здравно заведение в страната. Досега са проверени тези в София, не е настаняван в тях", разясни прокурор Зорница Щърбева.

На съда Иво каза, че е роден в Добрич. Имал завършен 5-ти клас.

"Спя в подлез до катедрала "Александър Невски", до Народното събрание. Там съм си добре, имам си чаршаф. Живях на това място и зимата една година. Работя на гробищата, по църквите, моля се, нося цветя, като готвя, ми дават пари, а от църквата ми дават храна. Вземам от контейнерите, правя биоанализ, манджа. Дават ми пари благородни хора", разказа той. Бил разведен. Имал телефон, но му го взели в Гърция.

"Ще пуша една цигара, ще си ям хляба и си гледам живота. Искам да ме пуснат да си живея под подлеза. Добре ми е, не се оплаквам. Имам малко храна, но стига", моли мъжът.

Други от От страната и света

Радев връчва мандати през януари - да не развалят сега на хората празниците (Обзор)

Иска партиите да гарантират честни избори чрез 100% машинен вот, но засичане с ръчно броене Рулетката с мандатите ще се завърти след Нова година. Това обяви президентът Румен Радев в последния ден на

Спират шести блок на АЕЦ „Козлодуй” на 22 декември

Планира се на 22 декември шести блок на АЕЦ „Козлодуй" да бъде спрян заради повреда на защитно мембранно устройство на сепаратор паропрегревател на турбината

bTV: Цънцарова и Йочев не са уволнени

bTV води диалог с Мария Цънцарова и обсъжда възможности за развитие на програмното съдържание с нейно активно участие през новата година, което е стандартна практика

24-годишната Мария е починала внезапно в Благоевград от белодробна емболия

Внезапно починалото 24-годишно момиче в Благоевград снощи никога не е пушило и употребявало алкохол, каза пред "24 часа" лелята Зорница Трушева. Жената е категорична

Депутатите почиват месец, звънецът ще бие 14 дни след Нова година (Обзор)

Проф. Андрей Чорбанов напусна ИТН Почти месец ваканция ще имат депутатите, след като приеха набързо удължителния бюджет преди три дни и така избегнаха риска от извънредни заседания по Коледа

>