Юристи за готвения вот на недоверие на кабинета “Главчев”: Не може, не е избран от парламента (Обзор)

17.04.2024 22:30

Парламентът не може да иска вот на недоверие на служебното правителство, защото не го е избирал, а то е назначено от президента.

В това бе категоричен конституционалистът Борислав Цеков, след като БСП и “Възраждане” поискаха Румен Радев да освободи Димитър Главчев като служебен премиер и заплашиха, че ако не го стори, ще внесат вот на недоверие. Дори събраха нужните подписи.

Доц. Цеков цитира решение на Конституционния съд от 1992 г. “То постановява, че по отношение на служебното правителство Народното събрание осъществява парламентарен контрол в ограничен обем, а именно актуални въпроси, питания, изслушвания, но не може да реализира политическа отговорност, тоест да иска вот на недоверие”, обясни той. Така е, защото източникът на пълномощията, които получава служебното правителство, е непарламентарен - това е президентът.

“Последните поправки не променят нищо в тези постановки. Неслучайно в конституцията има и терминологични разлики. В чл. 89 се говори за Министерски съвет и се казва, че вот на недоверие се внася на МС, тоест на избраното от парламента правителство. При служебното правителство не се използва терминът Министерски съвет, то се нарича служебно правителство, за да се отграничи от избраното от парламента”, обясни доц. Цеков.

Тезата застъпват и колежката му Наталия Киселова, и бившият правосъден министър Антон Станков.

Ако президентът освободи Главчев, той трябва “по каталога да избере друг служебен премиер”, а след това да проведе консултации и по предложение на новия кандидат да назначи състав на нов кабинет, обясни още Цеков. Защото, ако бъде отстранен този служебен премиер, се освобождава цялото правителство.

“Президентът е в обвързана компетентност, той може да освободи министър само по предложение на служебния премиер, но това не изключва да поиска разговор, консултация с него и да потърсят компромис”, допълни той.

Други от От страната и света

СДВР: Няма загинали деца при пътни инциденти през 2024 и 2025 г. в София

През 2024 и 2025 г. в София няма загинало дете при пътнотранспортно произшествие. Това каза в брифинг инспектор Иво Биков от отдел „Пътна полиция" – СДВР

Европейските борсови индекси се сринаха преди обед, книжата на производителите на алкохол поевтиняват

Европейските борсови индекси се сринаха в днешната предиобедна търговия, тъй като опасенията от нови търговски мита оказаха негативно влияние върху пазарните настроения

Разследват случай на прокарване на фалшиви банкноти с номинал 50 лв. в търговската мрежа в Троян

Полицията в Троян разследва случай на прокарване на фалшиви банкноти с номинал 50 лв. в търговската мрежа, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Ловеч

ЕС затяга санкциите - от 21 януари се забранява внос на горива, произведени от руски нефт

От 21 януари 2026 г. в Европейския съюз влиза в сила нова, по-строга забрана за внос на горива, произведени от руски нефт. Това не е разрешено, дори когато рафинирането е извършено в трета държава

БНТ твърди, че Румен Радев е внесъл оставката си в Конституционния съд

Оставката на президента Румен Радев е внесена в Конституционния съд и държавният глава очаква неговото произнасяне. Това съобщи БНТ. Засега няма официално съобщение от прессекретариата на

>