С открит урок в сградата на Учредителното събрание отбелязаха 145 г. на Търновската конституция

16.04.2024 12:08 Дима Максимова
Над 250 ученици и предсатвители на местната власт поднесоха цветя на паметната плоча на конституцията
Копие на Търновската конституция е на почетно място в музея
Проф. Милко Палангурски показва най-старият артефакт в Учредителното събрание - звънец от мюсюлманско училище от 15-ти в.

Над 250 ученици слушаха открит урок за Търновската конституция в сградата на Учредителното събрание, където преди 145 г. първите ни нотабили са приели основния закон на нова България. В реновирания музей "Възраждане и Учредително събрание историците проф.Милко Палангурски и проф. Петко Петков разказаха за паметния акт от 16 април 1879 г.

Общественият договор не е вечен, той може да бъде променян, важното е да функционира и да изразява повече интереси, коментира проф. Палангурски. За 140 г. имаме 4 конституции, вътрешните промени са може би над 30, така че няма нищо страшно, че се променя договорът на обществото, посочи той 

"Това е една голяма битка между българското самосъзнание и европейската дипломация, която сме я докарали до някакъв успешен край. На днешната дата 16 април 1876 г. е събранието в Оборище, а три години по-късно е подписана тържествено конституцията - абсолютен успех за много кратко време и много ефективно поколенческо решение", оцени историкът.

Търновската конституция е една от най-либералните. 

"Това е първата конституция, която полага основите на една модернизация независимо от това, че предвижда конституционно монархическо управление и няма гаранции за парламентарна демокрация, макар на много хора да им се привижда така и апологитично да я превъзнасят. Това не е необходимо непременно. Не само в условията на парламентарна демокрация може да се извършват големите задачи, които стоят пред тогавашната българска държава - модернизация, национално обединение и борба за независимост. Тази конституция е пълна реализация на възрожденския идеал, който в огромна степен се фокусира в идеята за конституционната монархия. За жалост, идеята на Левски за демократична република не е идеал на повечето българи и това е нещото, което много хора не знаят", посочи проф.Петков. Така обяснява  той и факта, че българите на два пъти приемат чужд принц да ги управлява, стига да спазва законите и да не злоупотребява с власт.

В Деня на конституцията бе представен и проектът за популяризирането й чрез 7 атрактивни арт корици. "Ако съдим книгата по корицата" е кампания на новосъздадена фондация и Български институт за правни инициативи, насочена към смисъла от познаването на основния закон. "Попадна ни едно изследване, че близо 90% от българите не се интересуват от конституцията. Така решихме да поканим 7 от най-добрите визуални артисти, сред които Насимо, Текла Алексиева, Капка Кънева и др., за да могат чрез "опаковката" да дадат нов контекст на тази малка книжка", разказа Добромир Джуров от проекта.

Бяха поднесени цветя на паметната плоча на Търновската конституция и изнесен празничен фолклорен концерт, а вечерта ще бъде излъчен спектакълът "Звук и светлина".

Други от От страната и света

Почина журналистката Богомила Косатева

Почина журналистката Богомила Косатева. Тъжната новина съобщиха нейните близки, пише БНТ. Тя има дълга професионална кариера, голяма част от която е свързана с обществената телевизия като репортер

Отиде си бившият председател на СДС Борис Марков

Почина Борис Марков, временен лидер на СДС през 2012 г. Скръбната вест съобщи във Фейсбук Петър Москов. Борис Марков беше и председател на Националния щаб за избори на СДС

Тръмп: Намираме се в последната фаза на преговорите, Путин е готов за примирие

„Намираме се в последната фаза на преговорите. Или ще приключат, или ще продължат още дълго време и милиони хора ще загинат. Никой не иска това". Тези думи произнесе американският президент Доналд

Тръмп: Имах много продуктивен разговор с Путин преди срещата със Зеленски

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви днес, че е провел „добър и много продуктивен“ телефонен разговор с руския президент Владимир Путин преди срещата си с украинския президент Володимир Зеленски във

26 области с щети заради силния вятър, няма пострадали хора

Силният вятър причини материални щети в общо 26 области в страната, няма пострадали хора, съобщиха за БТА от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" към Министерството на

>