Георги Рачев: Предстои сух период, без съществени валежи

02.04.2024 08:45
Проф. Георги Рачев

В понеделник температурни рекорди бяха отчетени във Видин, Велико Търново, Монтана, Русе, Хасково и Шумен – съответно 29,7 градуса, 30,3 градуса, 32,5 градуса, 30,2 градуса, 30,4 градус и 30,2 градуса.

„Температурният максимум за април е в Кнежа – 35,8 градуса, така че имаме много хляб да изядем, за да стигнем до максимума. Ще отмине този фронт и ще настъпи един западен пренос, който ще доведе до нормализиране на температурите. Те обаче ще са по-високи, отколкото е типичното за началото на април“, обясни в „Тази сутрин“ климатологът проф. Георги Рачев.

„Оказа се, че захлаждането заедно с преминаването на този студен фронт няма да доведе до съществени валежи. Ще има отделни капки вода“, каза още той.

Продължава един доста сух период напред във времето, което не е добре за тази част на годината, на мнение е Рачев.

„Надявам се във втората половина на месеца да стане онази динамика, която е характерна за тази част на годината и въпреки топлото време да имаме и валежи“, допълни климатологът.

Поне до 10-11 април времето ще е топло с температури над нормата. Следващата неделя, 7 април, температурите ще са между 21 и 25 градуса.

Следващия понеделник и вторник – 8 и 9 април, температурите в София ще стигнат 28 градуса.

Други от Времето

Проф. Рачев: Зимата още я няма, до 20 декември не се очаква сняг в ниското

В Пловдив е доста по-топло и влажно, на Никулден ще вали доста, прогнозира той Зимата още я няма, в първите 10 дни на януари влизаме в нея. Топло е сега, има вятър

Меко, но влажно около Никулден, сняг в планините

Дъждове и следващата седмица, затопляне през втората ѝ половина С температури от 5 до 10 градуса ще започне петък, в северозападните райони около 3, по Черноморието до 9-11 градуса

Дъждовно ще е в петък, до 11° в Пловдив

На много места в западната половина от страната ще вали дъжд в петък, сочи прогнозата на НИМХ. Значителни по количество ще са валежите в югозападните райони

Облаци и дъжд ни очакват и в петък

През следващото денонощие ще остане облачно, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). На много места в западната половина от страната ще вали дъжд

Значителна облачност днес, до 12° в Пловдив

Привечер се очаква и дъжд Облачността ще е значителна днес. Привечер от югозапад ще започнат валежи от дъжд. На много места в равнините и котловините ще се задържи мъгливо

>