Мария Габриел представи кабинет пред Радев - вижте имената на министрите (Видео)

19.03.2024 16:15
Мария Габриел получи папката с първия мандат от президента Румен Радев в понеделник. СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ

Мария Габриел, номинирана за премиер от ГЕРБ, върна изпълнен мандата на президента Румен Радев.

За последните 9 месеца показах, че мога да отстоявам интересите на България. Не работя нито за себе си, нито за партията, а за националния интерес. Но показах ясно с какво няма да направя компромис, започна Габриел. И уточни, че за нея водещи принципи ще продължат да бъдат доверието, диалог, институции и закони.

По време на преговорите стана ясно, че имаме споразумение, в което с ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ нямаме различия за съдебната реформа, регулаторите, борбата с корупцията. Това, което за мен беше важно, че приоритетите на гражданите са също толкова важни, колкото темите, свързани със съдебната система. също толкова важно е, че през последните 9 месеца се видя, че реформите бяха направени с подкрепата на ПГ на ГЕРБ-СДС. Затова е логично да има споделено правителство.

Осъзнавам колко важна е отговорността да има стабилност в България, да има стабилно правителство, Шенген.

Връщам мандата изпълнен, обяви Габриел и представи състава на правителството, договорено от ГЕРБ и ПП-ДБ.

Мария Габриел (ГЕРБ) - премиер и външен министър

Николай Денков (ПП-ДБ) - вицепремиер по европейските въпроси

Асен Василев (ПП-ДБ) - министър на финансите

Калин Стоянов (настоящ министър, за когото ПП-ДБ твърдят, че е на ГЕРБ, а ГЕРБ, че е експерт, лансиран от ПП) - МВР

Андрей Цеков (ПП-ДБ) - регионален министър

Иванка Шалапатова (ПП-ДБ) - министър на труда и социалната политика

НОВ: Христо Гаджев (ГЕРБ) - министър на отбраната

Атанас Славов (ПП-ДБ) - министър на правосъдието

Галин Цоков (ПП-ДБ) - образователен министър

НОВ: Катя Панева (ПП-ДБ) - здравеопазване

Кръстьо Кръстев (сегашен министър, за когото ПП-ДБ твърдят, че е на ГЕРБ, и обратното) - министър на културата

НОВ: Ивелина Василева (ГЕРБ) - околна среда и води

Кирил Вътев (ПП-ДБ) - земеделие

НОВ: Росен Желязков (ГЕРБ) - иновации

НОВ: Жечо Станков (ГЕРБ) - енергетика

Богдан Богданов (ПП-ДБ) - икономика

Георги Гвоздейков (ПП-ДБ) - транспорт

НОВ: Валентин Мундров - електронно управление - в момента е зам.-министър в същото ведомство

Зарица Динкова (ПП-ДБ) - туризъм

Димитър Илиев (ПП-ДБ) - спорт.

След като в понеделник Габриел отиде на "Дондуков" 2 за връчването на мандата заедно с Николай Денков и Кирил Петков от ПП-ДБ, партньорите дадоха знак, че преговорите продължават. От ГЕРБ обаче дадоха на ПП-ДБ срок до 12 часа днес, за да се разберат.

Днес обаче стана ясно, че по-скоро правителство няма да има и май се отива на избори. На излизане от сградата на парламента към 14,30 ч. Христо Иванов каза пред журналистите, че ще коментират след като Мария Габриел направи изявление.

До последно всички участници в преговорите и лидери на партиите мълчаха, вероятно са очаквали все пак в последния момент някой да отстъпи и сглобката да продължи.

Вижте какво си казаха Габриел и Радев тук:

Други от От страната и света

Евелина Славкова, "Тренд": След решението на КС ще има надграждане от чутото от Радев

След като Конституционния съд излезе с решение, че той вече не е в качеството си на президент, ще има повече надграждане от това, което сме чували от него

Цветозар Томов: ЦИК няма готовност да работи с новите сканиращи машини

Централната избирателна комисия няма готовност да работи с новите "оптични сканиращи устройства", които депутатите искат да впишат в Изборния кодекс. Това заяви по време на поредното извънредно

Александър Маринов, бивш стратег на Радев: Може да си сътрудничим, но няма да ползва партията ни "България Може"

Партия "България Може" няма да е "мандатоносителят" на Румен Радев за изборите. Това изясни проф. Александър Маринов, който оглавява изпълнителния й съвет, пред "24 часа"

Кузман Илиев: Няма разговори за партийна регистрация или коалиция между „България може" и Радев

Политическите формации подреждат стратегиите си за предсрочните парламентарни избори на фона на засилените спекулации около бъдещ политически проект на президента Румен Радев

Държавата дължи 700 хил. евро на МБАЛ „Св. Анна" във Варна, персоналът протестира

Ще направим всичко, което е по възможностите на Община Варна като миноритарен собственик на МБАЛ „Св. Анна", лекарите, медицинските сестри и останалият персонал на болницата да получават достойно

>