На 88 г. баба Неда от Белозем не спира да се труди - отглежда цветя, за да си помага с тях

19.03.2024 18:15 24 часа Пловдив онлайн
Баба Неда продава в Археологическия подлез цветя, която тя самата е отгледала на село.
Работата не ме плаши, докато съм на крак, ще се трудя, казва баба Неда.

Пренася ги в пазарска чанта по рейса и ги предлага в един от подлезите на Пловдив

В дъжд и слънце, в студ и пек 88-годишната Неда Ненова може да я видите в един от подлезите на Пловдив да продава сезонни цветя, отгледани от нейните ръце. Пенсионерката днес продаваше бели зюмбюли, невен и иглики, които са поникнали благодарение на грижите й в нейния двор в Белозем.

От години живее сама, след като е погребала двете си деца и съпруга си. "Не искам да притеснявам внуците и гледам сама да се справям. Докато мога, ще си помагам с тези цветя", казва вдовицата.

Предния ден набрала цветята и ги подредила в ръчна пазарска чанта. Тази заран станала в 4,30, за да хване автобуса и да дойде в Пловдив. Избрала си е място до стълбите на Археологическия подлез. Хора се спират и си купуват, други подминават. Тя не подканя никого, не иска да се натрапва.

"Завчера изкарах стотина лева, днес обаче ще са по-малко. Но колкото и да са, и на тях съм доволна", казва баба Неда. По думите й ще се прибере у дома чак в 19 часа тази вечер. "Не е лесно цял ден на открито, но борба за живот", въздъхва възрастната жена, която до пенсионирането си е живяла и работила в Пловдив, но след това с мъжа й се прибрали на село. За всеки сезон отглежда цветя - след дни ще станат лалетата, а по-късно божурите, момините сълзи, розите, изрежда тя. Дворът й бил истинска цветна градина.

Така си допълвала пенсията, която не стигала за нищо. Казва, че благодарение на цветята успяла да си смени дограмата на стаята, в която живее, да си купува това - онова, за да връзва двата края.

"Работата не ме плаши. Щом съм на крак, трудя се", допълва пенсионерката.

Други от От Пловдив

Пловдивчани отвлекли, пребили мъж и го заплашили: Ако кажеш, ще убием теб и семейството ти!

Признали си и се разминали с условни присъди Отвличане, побой, заплахи и принуди изправиха трима пловдивчани пред Окръжния съд в града. Мъжете обаче признали вина и сключили споразумение с

БНТ: Асен Василев ще бъде водач на листите в Пловдив и Хасково

ПП-ДБ все още не са обявили официално листите си, но по информация на БНТ председателят на "Продължаваме Промяната" Асен Василев ще бъде водач в Пловдив-град и в Хасково

Волейболистът Владимир Николов оглавява листата на Румен Радев в Пловдив

Волейболната звезда Владимир Николов води листата на формацията на Румен Радев "Прогресивна България" в Пловдив, потвърди за bTV Ангел Стоев, бившият областен управител на Пловдив

Склад гори в Пловдив, пожарната е на място (Снимки)

Пушекът се вижда от километри Пожар е избухнал в търговски склад в северната част на Пловдив, сигнализират очевидци.  Огънят е пламнал по обяд, а в небето бързо са се извили черни облаци дим

Бащата на Сияна регистрира листа в Пловдив, първият в нея - волейболист

Преди време Мартин губи баща си, след като е пометен на пешеходна пътека. Хората, изпитали най-тежката болка, никога не биха се продали на задкулисието

>