Със заключени врати посреща туристи обновената с 6 млн. лева Куршум джамия в Карлово (снимки)

18.03.2024 17:01 Радко Паунов
Семейство от Троян дойде да разгледа Куршум джамия, но си тръгна разочаровани.
И пловдивско семейство остана изненадано от заключената врата на обекта.
Обновената Куршум джамия.
Посетителка от Пловдив, дошла да разгледа в неделния ден паметника, също остана разочарована.
Една от фасадите на реставрираната Куршум джамия.
Предверието на Куршум джамия.
Туристи четат информационната табела за вложените средства в реставрацията на Куршум джамия.
Реставрираната Куршум джамия отвън.
Центърът на Карлово е преобразен, чист и спретнат.
Обновеният площад на Карлово.
Сухият фонтан на площада в Карлово скоро ще заработи.
Центърът на Карлово е преобразен и чист.
Къщата-музей на Васил Левски в неделния ден е отворена.
Изящно оформени градинки пред съда в Карлово.

Десетки туристи се сблъскаха през почивните дни със заключените врати на обновената Куршум джамия в Карлово. Тя наистина е впечатляваща след инвестираните в нея над 6 млн. лева за реставрация. В четвъртък по националния ефир на една от телевизиите кметът Емил Кабаиванов обяви, че я откриват. И десетки се втурнаха от различни части на страната да я видят през уикенда. Но не би.

Паметникът е от XV век и за него се водеха ожесточени съдебни битки с мюсюлманското изповедание. В крайна сметка община Карлово ги спечели и превърна джамията в музей. Стенописи на османотурски са реставрирани и експонирани по най-добрия начин, а подът е стъклен, за да се виждат по-старите антични структури, върху които е изграден мюсюлманският молитвен дом. Смята се, че в древността мястото е било култово.
Впечатлени от телевизионните репортажи, хора от страната поеха през почивните дни към Карлово, за да видят новия туристически бисер. Но джамията остана под ключ. Нямаше информационни табели, нито работно време.

"Дойдохме от Троян.  Жалко, заключена е", казаха мъж и жена. Повъртяха се малко и си тръгнаха.

И няколко семейства от Пловдив останаха разочаровани. "Специално за Куршум джамия дойдохме, но за съжаление не работи", констатираха те. През това време жители на Карлово минаваха и недоумяваха защо някогашният мюсюлмански храм е затворен. "Толкова пари вложиха и действително стана неузнаваем. Но защо е заключен? Такава ни е цялата работа", коментираха местни. За да не останат разочаровани туристите,  местни жители ги посъветваха да отидат в обектите на Старинно Карлово. Къщата-музей на Васил Левски също беше отворена в неделния ден.

"Така ли ще правим туризъм? Обявяваме в национален ефир, че джамията е открита, а в почивните дни, когато хората могат да се разходят и да я разгледат, е заключена", продължаваха да мърморят посетители.

"В четвъртък просто я открихме, но се чака още едно съгласуване с министерството на културата и я отваряме за посещения. Въпрос на дни е", заяви пред "24 часа" кметът на Карлово Емил Кабаиванов. Той обясни, че в България не е правено на друго място толкова успешна реставрация на паметник от 1485 година. Запазена е напълно оригиналната зидария.
Предстои местният парламент да вземе решение, с което да утвърди цена за вход от 5 лева.
Мнозина от посетителите си оправиха настроението, като се разходка из Карлово. Градът е много поддържан - чист и подреден. Централната част е обновена, площадът - също. И като чели хората пазят - нямаше ни една хартийка или фас на земята. На няколко места са изградени водни атракции, които ще заработят следващия месец.
"Стараем се", коментира кметът Кабаиванов.

Други от Регион

Блъсната при маневра назад възрастна пешеходка в Асеновград прегазена два пъти

Апелативният съд потвърди 3-годишната условна присъда на Ахмед Бекир 74-годишната Найме Расимова от Асеновград, която почина, след като беше блъсната от кола в двора на сервиза на синовете си

ОИК-Пазарджик проверява новоизбран кмет дали си е прекратил фирмата

Общинската избирателна комисия в Пазарджик е започнала проверка дали кметът на Мало Конаре Дончо Цървуланов, който положи клетва като кмет на 12 март 2026 г

Тяло на млад мъж е намерено на пейка в Пазарджик

Тяло на млад млад е било намерено на пейка в Пазарджик. Сигналът е бил подаден от гражданин на телефона за спешни повиквания 112, потвърди говорителят на Областната дирекция на МВР в града Мирослав

Две млади жени са ранени при катастрофа край Мадан

Причината е несъобразена скорост, водачката е 19-годишна Две жени на 19 и 24 години са ранени при катастрофа по пътя Смолян–Мадан, в района на село Средногорци

Военна техника минава днес и утре по пътищата в Пловдивско

Войска и бойна техника от 61-ва Стрямска механизирана бригада в Карлово ще преминат днес и утре по републиканската пътна инфраструктура за участие в планирано учение, съобщи МО

>