Определиха билките под специален режим в Пловдивско

29.02.2024 12:36 24 часа Пловдив онлайн
Лечебна иглика Снимка: РИОСВ-Пловдив

Директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив Ивайло Йотков, разпредели количествата билки под специален режим на опазване и ползване за 2024 година  в региона.

В институцията са постъпили две заявления за изкупуване на билки под специален режим от страна на билкозаготвителни пунктове в с. Богдан и в с. Иганово от община  Карлово. След направени проверки за тях е установено, че отговарят на изискванията и не са извършвали нарушения на специалния режим досега. Отпуснатите от Министерството на околната среда и водите количества са разпределени между тях, като видовете билки са следните: цвят червен божур, грудка червен божур, кори зърнастец елшовиден, цвят лечебна иглика, корен лечебна иглика, стрък лазаркиня, лист лудо биле, корен лудо биле, стрък лечебен ранилист, корен лечебен ранилист, корен решетка и стрък тлъстига лютива. Предстои билкозаготвителите да представят в РИОСВ – Пловдив информация за находищата, от които ще се събират растенията и списък на официално упълномощените събирачи.
Заповедта е издадена съгласно изискванията на Закона за лечебните растения правила и изисквания за събиране на билки и генетичен материал от лечебни растения. Тя ще бъде сведена до знанието на областния управител на област Пловдив, кметовете на общини на територията на РИОСВ - Пловдив, Регионалната дирекция по горите, териториалните поделения на държавните ловни и горски стопанства, като тези институции са длъжни да се съобразят с нея при изпълнение на задълженията им за издаване на позволителни за ползване на лечебни растения под ограничителен режим, като екоинспекцията ще осъществява контрол по спазването й.
Ограниченията не се отнасят за събирани за лични нужди билки в определените от Закона количества.

Други от От Пловдив

Глобиха шофьор с 55 евро, нарекъл водачка "тъпа" след спречкване на улица в Пловдив

Разправията станала на ул. "Света гора" пред очите на много хора Шофьор изсипа куп ругатни към водачка и я нарече "тъпа" при разправия на ул. "Света гора" в центъра на Пловдив

Ауди и мерцедес се сблъскаха на изхода Пловдив към Пазарджик

Ауди и мерцедес са се ударили на бул. "България" на изхода на  Пловдив в посока Пазарджик, в близост до строителен хипермаркет. По първоначални данни при ляв завой мерцедесът е навлязъл в насрещното

Дърво размаза кола в центъра на Пловдив (Снимки)

Дебела част се е стоварила върху лекия автомобил, като размерът й е по-голям от предния капак Голямо дърво се скърши и премаза кола в центъра на Пловдив, съобщиха читатели на "24 часа"

Погребаха 2-годишната Михрибан, която загина при пожар в Пловдив

Този следобед е била погребана 2-годишната Михрибан Чафудова, която почина след пожар в къща в Пловдив, научи "24 часа".  Сигналът за пламъците беше подаден в понеделник около 16 ч

Представят 25 вида уязвими животни на България в Пловдив

В продължение на месец и половина на три различни места в Пловдив ще бъдат представени 25 от най-уязвимите видове животни на България в Пловдив. Изложбата носи името  „Уязвимите" и се открива на 10

>