Христо Иванов: Пеевски опитва да ни въвлече в кален скандал, но пачавра леке не хваща

23.02.2024 10:50 Весела Бачева
Христо Иванов

"Много болезнено преживя, че стоте процента контрол, които досега е свикнал да смята, ме чу се дължат, вече не могат да продължат по този начин. Ние опитваме да сложим на масата ясни правила, стандарти, яснота за това как се носи политическата отговорност. Затова е цялата тази истерия. Технологията на това, което господин Пеевски прави, е проста - той се опитва да въвлече всички в един отвратителен кален скандал. Логиката е, че пачавра леке не хваща, него това не го притеснява" - така съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов отговори на поредната порция критики от Делян Пеевски.

"Цитира някакви измислици, полуизмислици, подбрани полуистини, с което да ни накара да отговаряме на тях. Това, разбира се, ще въвлече всички и ще направи невъзможно продължаването на управлението. Той го прави, защото не може да приеме, че трябва да има ясна договорка за това как ще се носи отговорност за разпределението от тук нататък на кадровите решения. Как ще се носи отговорност за разпределението на отговорността, а не на позициите", коментира Иванов.

"Неслучайно атакува гражданския сектор, защото всъщност е ясно, че единственото място, от където биха могли да дадат някакви неутрални предложения за хора, които не са партийно зависими, са именно този тип организации", посочи Иванов и обобщи: "Свикнал е със 100%, добре му е със 100%, смята, че могат да имат 2/3 заедно с ГЕРБ без да носи ясна публична отговорност".

По-рано Пеевски го обвини, че "чрез неправителствени организации рекетира държавата". И поименно спомена Антикорупционния фонд и Българския институт за правни инициативи.

Важното в момента е ГЕРБ-СДС да дадат отговор на предложения меморандум, за да се види може ли да продължи правителството, изтъкна съпредседателят на ДБ.

Той коментира и думите на Пеевски, че без ДПС мнозинството не може да продължи да съществува: "Той трябва да обясни защо е така освен демонстрацията, която прави, че то не може да съществува, защото иначе е готов чрез подобен тип технология на окалване, омаскаряване, взимане на заложник различни хора чрез всякакъв тип твърдения, които се правят, защото това е, което се случва, да направи невъзможно съществуване на мнозинство без тяхно участие".

"България има огромен стратегически интерес и този интерес е и наш, говоря от името на "Демократична България", българските демократи и електоралния сегмент на българските турци да могат да гледат в една посока. Този интерес съществува от самото начало на българската демокрация. От тази гледна точка мисля, че има дълбока мъдрост в това, че ДПС разбра, че Делян Пеевски не може да бъде единствен техен представител и че ще има и друго представителство. Защото мисля, че желанието те да влязат в разговорите за конституционна промяна, за промяна на стандартите, по които се упражнява властта в България, е нещо, което умни хора в ДПС са разбрали като възможност. В момента господин Пеевски изгаря и тази възможност. Не мисля, че можем да му позволил това да се случи", коментира депутатът. Затова отново настоя да се намери механизъм на работа с ГЕРБ, при който и ДПС да може да участва в решенията и номинациите.

"Ние нямаме война с ДПС. Господин Пеевски просто не може да приеме, че ще има нови правила. Това ще се случи дори и да отидем на избори. В този смисъл е добре и разумно господин Бойко Борисов да престане да се крие, партия ГЕРБ да отговори на съществените политически предложения, които сме им направили", каза още той.

И обясни, че именно за да не се загуби тази възможност, той няма да участва в размяната на реплики с шефа на групата на движението.                                                                                                                                                                                                                                                                     

Други от От страната и света

Иззеха 3 електронни везни, 4 пакета канабис и 3 пакета амфетамин

При претърсване на жилище в Добрич са иззети 3 електронни везни, 4 пакета канабис и 3 пакета амфетамин, съобщават от Областната дирекцията на МВР. Операцията в града е насочена слещу познайници на

Вижте какво решава правителството в оставка утре

Министерският съвет ще проведе заседание в сряда, 21 януари, от 10 ч. при следния предварителен дневен ред: 1. Проект на Решение за предложение до Народното събрание за ратифициране на Споразумението

"Блумбърг": Европа държи 10 трилиона долара американски дълг

Докато Европа обмисля как да реагира на последните заплахи на президента на САЩ Доналд Тръмп, включително по въпроса за суверенитета на Гренландия, анализатори все по-често обсъждат един потенциално

Кой е пипал по кабела в шахтата, убил 16-годишния Людмил? 5 години по-късно - трима, но неизвестни

Категорично било установено, че проводникът образувал пружиниращата витка с остатъчно динамично напрежение По разследването били извършени над 10 експертизи, открити били и грешки по трасето на тока

Мъск намекна, че може да купи "Райънеър"

Технологичният милиардер Илон Мъск намекна, че може да купи нискотарифната авиокомпания „Райънеър“ (Ryanair) на фона на ескалиращ публичен конфликт с главния изпълнителен директор на превозвача

>