Политици се месят в избора на строител на нови ядрени мощности - това е проблем

22.02.2024 16:04 Калоян Стайков
АЕЦ “Козлодуй”

Големият проблем при избора на строител за новите ядрени мощности е активната намеса на политици заради намесата в процедурите. Това коментира пред БНР Калоян Стайков от Института за енергиен мениджмънт.

"Два са големите проблема за мен. Първият е, че самото решение за изграждане на нови ядрени мощности някак си предшества приемане на обща енергийна стратегия и някаква визия за това къде искаме да стигне секторът и как искаме да изглежда икономиката след 10, 20 или 30 години. И вторият голям проблем, не го виждаме за първи път, той е типичен за големи инфраструктурни проекти - изключително активната политическа роля в тези процедури. На практика политиците трябва да имат минимална роля в проекти и участия в процедурите, защото те са регламентирани с подзаконови нормативни актове", каза енергийният експерт.

Според него нормативните документи трябва да се спазват "или, ако смятаме, че са остарели, да се предприемат изменения, да се осъвременят, да се вкарат в синхрон с най-добрите международни практики и съответните органи да си действат".

"Активната роля на НС, което е законодателен орган, при избор на технологии и провеждане на енергийна политика по-скоро събужда доста притеснение. Не е нужно да изреждаме всички големи инфраструктурни проекти, които са страдали от политическа намеса", предупреди Калоян Стайков.

Според него големият проблем е твърде високата политическа намеса за неща, които трябва да се движат на експертно ниво. "Слагаме каруцата пред коня, коментира той – Всичко, което трябва да се вземе, е на базата на дългосрочна прогноза".

Стайков обясни, че фиксиране на цена сега за строителството на ядрените мощности и прехвърляне на целия риск на строителя изглежда по-скоро спъва целия процес. "Няма как ядрена централа да бъде изградена изцяло на пазарен принцип", допълни той.

Други от Лични

Завещание на седмицата: Чакаме - и победителят не казва много, и другите тихо стъпват край него (Видео)

Заклевам се в името на Република България да спазвам конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се

Защо всичко е с главата надолу?

В Будапеща хиляди ликуват след разгрома на Орбан, а в София народни тържества за Радев няма Запитан “Защо всичко е с главата надолу?”, AI отговаря с неприсъща за машините деликатност

Това е вече правена няколко пъти грешка, включително и от нас и винаги с пагубни последици

Няколко думи. Като член на Националния съвет на Да, България гласувах за това да се запази коалицията ПП-ДБ и да формираме обща парламентарна група. В политиката няма значение кой как се чувства

Необходимо ли беше това при тоталния комуникационен провал на държавата по случая "Петрохан"?

В разследването на смъртта на шестимата от Петрохан и Околчица остава само една експертиза - съдебно-психологична. Тя трябва да изясни психичното състояние на шестимата, взаимоотношенията между тях

ПП/ДБ да направят парламентарен съюз от 2 отделни групи

На фона на предстоящата властова хегемония на Прогресивна България, разполагаща със 131 депутати парламентарно мнозинство, разрастващият се вътрешен конфликт между двете основни партии в коалицията

>