Управителният съвет на Съюза на съдиите иска да участва в комисията на ВСС за Нотариуса

19.02.2024 10:20
Мартин Божилов-Нотариуса

Управителният съвет на Съюза на съдиите в България публикува във фейсбук писмото си до Съдийската колегия на ВСС с искане за участие на съдии в проверката и разследването на групата на Мартин Божанов-Нотариуса. 

В писмото си, Съветът пише, че за да се гарантира доверието в обективността и компетентността на извършената проверка е необходимо в състава на комисията, освен членове на Съдийската колегия, да бъдат включени и съдии, защото те са същинските органи на съдебната власт. 

"Прякото включване на съдии в осъществяването или подпомагането на дейността на кадровия орган е традиционно установено както в практиката на съвета, така и на нормативно ниво. Не се изисква да бъдат излагани подробни съображения, защото е достатъчно да се припомни, че ВСС е създаден, за да осигури нормалното функциониране на органите на съдебната власт, т.е. неговата легитимация е възможна дотолкова, доколкото е припозната за полезна от съдиите, прокурорите и следователите." пише още в писмото. 

Управителният съвет смята, че ефективното решение в настоящата криза на доверие в независимостта на съдебната власт е създаването на комисия, която да извърши цялостна проверка на разпространените публично данни.

Това ще се случи чрез разговори с всички замесени лица и с прокурорите, които могат да изяснят причините за забавеното с повече от 3 години образуване на наказателно производство за заплахите срещу съдия Цариградска. Ще се изяснят и причините за продължилото и до днес бездействие за образуване на такова за заплахите срещу съдия Лазаров.

Друг метод ще е събиране на информация от службите на МВР и анализ на цялата събрана информация от всички обективно възможни източници.

Други от От страната и света

Европейските пазари се възстановяват в предобедната търговия

Водещите индекси на водещите европейските борси отбелязват ръст в предобедната търговия, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че войната в Близкия изток може да приключи бързо

И четиримата кандидати за управител на Детската болница в Бургас отиват на финалния етап в конкурса

Днес е финалният етап от конкурса за управител на Детската болница в Бургас, съобщиха от общинския пресцентър. Комисията за избор на Управител на Многопрофилна болница за активно лечение на детски

Азиатските акции се възстановяват умерено след спада, причинен от скока в цените на петрола

Акциите на борсите в Азиатско-тихоокеанския регион се възстановиха частично днес след резкия спад вчера, тъй като инвеститорите залагат, че войната в Иран може и да не продължи дълго

Ивайло Антонов става заместник областен управител в Монтана

Ивайло Антонов е назначен за зам. областен управител на Монтана със заповед на министър председателя Андрей Гюров. Той сменя на поста Ивайло Сотиров. Антонов познава работата в областната

Шофьор блъсна две момичета на пешеходна пътека в Лом

Две непълнолетни момичета са били блъснати от товарен автомобил, докато пресичали на пешеходна пътека в Лом. Пострадалите са настанени в МБАЛ "Свети Николай Чудотворец", без опасност за живота

>