Росен Калпачки: Първите признаци на инсулт не се забелязват от пациента

17.02.2024 09:15

Действително ли късната вечеря увеличава риска от инсулт, защо този риск расте допълнително зимно време, има ли как изкуственият интелект да повиши шансовете ни за оцеляване след неврологичен проблем и как лекарите гледат на идеята за чип в мозъка.

Сърдечносъдовите заболявания се проявяват по-често при хора, които ядат много късно. Добре е да има по-голям интервал между последното хранен и съня, поне два-три часа. Това коментира в студиото на „Събуди се" доцент доктор Росен Калпачки - началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" в София.

По думите му зимата е рисков фактор за инсулт, защото студеното време, особено смяната на топло и студено време увеличава риска от нарушения на кръвообръщението на мозъка.

Той уточни, че първите признаци на инсулт обикновено не се забелязват от пациента. „Почти никой инсулт не води до болка, а тя е основното нещо, което ни алармира. Първите симптоми са леки. В началото нищо не се усеща, а това е най-благоприятното време за лечение. Всички стремежи на обществата са за добро образование на околните, на по-младите хора, които биха разпознали инсулт при свой близък. Веднага трябва да се потърси помощ в специализирано заведение", добави Росен Калпачки.

Според него част от първоначалните симптоми са внезапно изкривяване на лицето, внезапна слабост в едната или другата ръка и внезапна промяна в говора.

„Тези три признака почти сигурно водят до диагнозата инсулт", подчерта той.

Росен Калпачки каза, че три четвърти от всеки инсулт се проявяват при хора под 70- години. „Инсултът не е изключение за хора под 50-години", допълни още той.

Калпачки каза, че изкуственият интелект в работата на медиците става все по-добър и спомага дейността на лекарите.

По отношение на случая на имплантиран чип в мозъка на човек той добави, че всички революция в медицината са благодарение на откритията на инженерите.

Други от Докторе кажи

Проф. Ива Христова: Пътуващите до Индия да внимават за вируса Нипа, смъртността е 45-70%

Пикът на грипа у нас премина, казва шефката на Националния център по заразни и паразитни болести Изглежда достигнахме пика на грипа - тази седмица у нас има 147 заболели на 10 хил

Учени откриха вирус, който може даде яснота за произхода на сложния живот

Учени в Япония са открили неизвестен досега гигантски вирус, който дава нова представа за тази загадъчна категория вируси и вероятно за произхода на сложния живот, пише Сайънс алърт

Вирусолог: Няма опасност от масово разпространение на вируса Нипа

Към момента няма никаква опасност от масово разпространение на вируса Нипа. Това увери вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова пред NOVA NEWS. Вирусът засяга прилепи

Аркади Шарков: 77% от клиничните пътеки са подценени

Нужни са допълнителни 1,42 млрд. евро, за да достигнат КП справедливата си стойност, показва проучване на ЕКИП 77% от клиничните пътеки в страната в момента са остойностени под реалната си

Чувстваш се отпаднал, а крайниците изтръпват? В ДКЦ II в Пловдив изследват на промоция за витамин В12

Допълнително към услугата получавате безплатно изследване на общ холестерол, LDL и триглицериди, уверяват от здравното заведение Витамин B12 е жизненоважен елемент за нормалното функциониране на

>