Родителите масово смятат частните уроци за необходими

16.02.2024 10:02
Ученици СНИМКА: "24 ЧАСА"

Родителите масово смятат частните уроци за необходими, защото училището не е способно да предостави достатъчно добра подготовка за изпитите след 7-и и 12-и клас. Половината от родителите имат намерение да запишат децата си на частни уроци за кандидатстването след 7-и клас (48%), а всеки десети вече го е направил (9% от родителите на деца в 6-и и 9% от родителите на деца в 7-и клас). Почти 1/4 нямат намерение да записват децата си (23%), а според друга 1/10 от родителите децата им се справя сами. Що се отнася до кандидатстване след 12-и клас, още повече родители имат намерение да запишат децата си на уроци - около 67% или 2/3.

Това показва национално представително изследване на асоциация "Родители", представено на форум за взаимодействието между училището и семейството. То е направено между септември и октомври 2023 г. от агенция "Ноема" сред 807 родители на деца между 1-ви и 12-и клас.

Дисциплината на учениците е най-често посочваният от родителите проблем в образованието - по-голям дори от претоварения учебен материал. Че проблемът с дисциплината е най-сериозен от всички, смятат 45% от родителите, участвали в изследването. То показва, че родителите се държат силно консервативно, като близо 70% от тях одобряват мерки като връщане на оценката за поведение и овластяване на учителите да налагат повече наказания на децата.

"Апелът за принуда и насилие в дадена система са сигнал, че властимащите, в случая - възрастните, не са в състояние да се справят с децата си по друг начин - било поради липса на капацитет, било поради нагласата, че с децата трябва да се действа строго", коментират от Асоциация "Родители". Те отбелязват, че само от данните в изследването не може да се каже дали родителите обвиняват училището за лошата дисциплина, или доколко всъщност искат подкрепа от училището за справяне с нея. Ясно се вижда обаче, че родителите виждат трудности в това как да наложат на децата поведението, което смятат за правилно.

На второ място като проблем (40%) родителите посочват прекаленото количество учебен материал и начинът на поднасяне - не толкова от гледна точка на учителите, а по-скоро в учебниците, които за родителите са твърде много. Най-често от претоварен учебен материал се оплакват родителите на децата в прогимназията (48%), според които на второ място попада и лошо поднесеният в учебниците материал (35%). Прекалено многото учебници (29%) и лошо поднесеният в учебниците материал (28%) са поставени на второ място, най-вече като проблем за родителите на децата в I-IV клас. Произволните "реформи" на МОН също се възприемат като основен проблем (28%), най-ясно заявен сред родителите на гимназисти.

Що се отнася до учителите, 37% от родителите не смятат, че в образованието има проблеми, свързани с тях. Най-малко посочвания това твърдение събира в София (23%), а най-много - в селата (50%). Когато все пак става въпрос за проблеми, свързани с учителите, водещото не е критика към качеството им на професионалисти, а най-вече липсата на млади учители (24%), като това се вижда като проблем най-остро в София (34%) и най-слабо в малките градове и села (18-20%).

Все пак се посочват и проблеми с качеството на преподаване. Два ключови проблема се посочват еднакво често - лошо поднесеният учебен материал от учителите (20%) и това, че те са консервативни и не подготвят децата за това, което им предстои (19%). Твърдението, че учителите са неподготвени, се посочва от 15% от родителите, а липсата на уважение към децата от страна на учителите - от 12% от родителите, като в София този дял е 19%.

39% от родителите смятат, че е нормално да помагат с домашните. По-склонни да намират това за нормално са родителите с по-малки деца и тези с по-ниски доходи, а малко съгласни - по-възрастните родители, тези от столицата и с доходи над 3000 лв. месечно. Друга голяма група родители (39%) смятат, че да помагат с домашното е нормално, ако е от време на време. Близо 1/5 не смятат тази практика за нормална, тъй като показва, че детето не разбира урока.

Най-много родителите помагат за домашните 1-2 пъти в седмицата (34%), други 28% - 3-4 пъти в седмицата или всеки ден. Една пета помагат между веднъж и три пъти в месеца, а 18% - никога. По-висок дял от средния са родители на деца в I-IV клас (40%), които помагат 3-4 пъти в седмицата или всеки ден, а най-нисък е делът сред родителите на гимназисти. Най-високите дялове на родителите, които никога не помагат за домашните, са родителите на гимназисти (47%) и родителите, живеещи на село (26%).

Мнозинството от родителите заявяват, че нямат проблем децата им да учат с "различни" деца, но около 1/3 са на други мнения. 14% виждат като проблемни децата с различна сексуалност. Всеки десети родител (11%) смята за проблемни децата от ромски етнически произход, а 7% са категорични, че изобщо не искат децата им да са в близост до "различни" деца. Техният дял е малко по-висок от средното за страната в селата (12%) и по-нисък (3%) - в областните градове.

Други от Просветни

При тормоз в училище децата да пишат до директора и в кутията за жалби

Проблемът може да се изплаче анонимно и на националната телефонна линия ДАЗД установила нарушения в 20 училища миналата година След самоубийството на 18-годишния Билгин Алишев

Кандидатстудентската кампания в Академията на МВР започна

Кандидатстудентската кампания в Академията на МВР за учебната 2026/2027 година започна, съобщиха от вътрешното ведомство. Желаещите да станат курсанти във висшето училище могат да избират между три

Засега няма да отнемат лиценза на частното училище “Космос” (Обзор)

Засега няма да се отнема лицензът на частното училище “Космос”, където е учил 15-годишният Александър Макулев - една от жертвите по случая “Петрохан - Околчица”

Състезанието "Аз съм българче грамотно" ще се състои във Второ СУ "Акад. Емилиян Станев"

Състезанието „Аз съм българче грамотно" ще се състои във Второ средно училище „Акад. Емилиян Станев" в София, съобщи Теодора Иванова, заместник-директор на училището, предаде БТА

Кметът на Пловдив награди победителите в първото ученическо състезание по изкуствен интелект (Снимки)

Гениалността в математиката и информатиката е изключителна българска черта, каза Костадин Димитров, който има същото образование  Кметът на Пловдив Костадин Димитров връчи медалите на победителите

>