Неуважението към Конституцията и правото става типично за управляващия ни елит

13.02.2024 17:10 Наталия Киселова
Десислава Атанасова и Борислав Белазелков на клетвата.

Темите "еврозона" и "пълноценен Шенген" ще надделеят и ще има правителство, защото на изток от нас се води война. Това прогнозира пред БНР доц. д-р по конституционно право Наталия Киселова.

Юристката коментира Конституционния съд (КС), който допусна за разглеждане жалбата на президента Румен Радев и 68 депутати за избора на Десислава Атанасова и Борислав Белазелков за конституционни съдии. "Правилно е, че КС, веднага след като беше сезиран и встъпиха тези двама съдии, първо се хваща с тези дела. То е да се изчисти всяко съмнение по всякакви следващи негови актове. Предстои да видим дали ще бъдат поканени, освен НС, и други заинтересовани страни да дадат становище", каза доц. Киселова.

За срока на мандата на Атанасова и Белазелков, 7 или 9 години като конституционни съдии, тя смята, че "депутатите бягаха пред вятъра, без да са прочели Закона за нормативните актове".

"Въпросът с мандата и непопълнените празни столове в КС предстоеше да влезе в сила. Беше ясно, че ще са с по-кратък период. И това показва манталитетът на депутатите, да не се вслушват в хората извън НС и да нарушават Конституцията, при положение че те са първите, които трябва да я спазват", коментира докторът по конституционно право и допълни, че Законът за нормативните актове започва да действа от взимането на решението, а не от обнародването.

Доц. Киселова заяви също, че "неуважението към Конституцията и правото става типична черта на управляващия ни елит", визирайки днешното изслушване.

От Конституционния съд тя очаква частична справедливост по жалбата. "Мисля, че хората не са наивници и по-скоро ще получим решения за онази част, свързана за срока. Но дори и само това да бъде постигнато, е звучен шамар в лицето на депутатите, които в последните седмици си позволяват и с други свои актове да нарушават Конституцията", каза доц. Киселова.

Други от Лични

Огнян Минчев: Благодаря ти, Рая! По-точно едва ли може да се каже!

Не пипайте Рая Назарян! Ще ви дам аз на вас една оставка! От години в политологичната общност се водят ожесточени дебати за идейната и политическа идентичност на ключови български партии и техните

Първата дама няма да се занимава само с коледната украса на Белия дом

Да внесем малко яснота за този политически пиар ход на Белия дом. Тези дни из социалните мрежи доста се коментира защо Първата дама на САЩ Мелания Тръмп водеше заседание на Съвета за сигурност на ООН

Трябват промени при избора на хора в СИК, това е едно от нещата, които сриват доверието и активността

Добро утро на всички. От няколко дни си мисля дали партиите не могат да осигурят предварително съгласие на хората си в СИК преди да ги номинират. От интервюто на Матева днес в БНТ разбирам

Доктрината "Тръмп" в действие!

Ударът, който САЩ под ръководството на президента Donald J. Trump, нанася на терористичния режим на аятоласите, хвърли в паника режима на Путин в Кремъл

Генерал Гурко и комодор Пери - приличат ли си България и Япония

Империите разширяват граници, а народи с памет разширяват времето Наскоро посетих Япония като член на парламентарна делегация. Освен канпеки, безупречния протокол, и уважението към традицията

>